ktorý ako jeden z piatich v SR podporil Brusel v septembri 2001 čiastkou 2,4 milióna eur, nedokáže samospráva spolufinancovať. Mestu chýba spolu okolo 50 miliónov korún, z toho 0,8 milióna eur predstavuje mestský vklad do projektu a zvyšok je čiastka potrebná na výkup pozemkov v záujmovej lokalite. Gemerský denník KORZÁR o tom informoval primátor František Kardoš.
Rožňava tiež požiadala na základe zákona o podpore štátu pri budovaní priemyselných parkov ministerstvo hospodárstva o ďalších 150 miliónov korún, keďžecelkový rozpočet presiahol 300 miliónov korún Prostriedky však mesto doposiaľ nedostalo. Vlani v novembri upozornil minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky primátora Rožňavy, že pokiaľ samospráva nesplní základné podmienky pre úspešné uskutočnenie projektu, peniaze schválené riadiacim výborom Phare stratí. Do konca minulého roka malo mesto preukázať zabezpečenie spolufinancovania výstavby parku a predložiť doklady o vlastníctve pôdy, čo sa však nestalo. Podľa stanoviska ministerstva nie je možné pri nesplnení týchto predpokladov v zmysle platných pravidiel vyhlásiť verejnú súťaž na výber dodávateľa, čím SR stratí nárok na 2,4 milióna eur. Preto sa v súčasnosti usiluje o presunutie týchto zdrojov na náhradný projekt.
Podľa F. Kardoša samospráva intenzívne pracuje na získaní potrebných financií a splnení požadovaných podmienok. Má rozpracovaných viacero možností ich získania, nepôjde o bankový úver, ale o istú formu spoluinvestovania, ktorú nechcel špecifikovať. Primátor verí, že sa problém podarí do konca januára tohto roku vyriešiť aj napriek tomu, že mesto je v zložitej finančnej situácii, zaťažené splácaním pôžičky vo výške 80 miliónov korún. Ministerstvo ale vytýka samospráve tiež nedodržanie termínov spracovania projektovej dokumentácie, ako i nesplnenie si ďalších povinností, ku ktorým sa pristúpením k projektu zaviazala. F. Kardoš odmieta kritiku z nečinnosti, odvolávajúc sa na zdĺhavý a komplikovaný schvaľovací proces, sprevádzaný mnohými nejasnosťami. " Nie je povinnosťou samosprávy starať sa o vytváranie pracovných miest v regióne postihnutom útlmom baníctva s vyše 30-percentnou nezamestnanosťou," tvrdí a spolieha sa na pomoc štátu, pretože mesto jednoducho podľa neho dostatok prostriedkov na to nemá.
V takzvanom hnedom priemyselnom parku, ktorého výstavba mala pôvodne stáť okolo 100 miliónov korún, malo pôsobiť na ploche 14 hektárov asi 12 podnikov s približne tisíckou zamestnancov. V priebehu dvoch rokov finančná náročnosť i jeho rozmery niekoľkonásobne vzrástli. Medzi dvoch najväčších zahraničných investorov so serióznym záujmom v Rožňave investovať patrí podľa primátora maďarská firma Cegép a rakúska spoločnosť Brandtner.
(autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.