riaditeľstvom úradu práce (ÚP) zastúpeným riaditeľkou Katarínou Balážovou. Okrem informácii o "generálnom pardóne", ktorý odpúšťa podnikateľom penále za nedoplatky do fondu nezamestnanosti, sa starostovia zaoberali aj úpravou podmienok spolupráce pri riešení nezamestnaných občanov medzi ÚP a obcami okresu.
Podľa dohody majú starostovia pristúpiť k programu, ktorý by zamedzil tzv. čiernej práci. Z celkového počtu nezamestnaných v obci si má starosta vybrať vzorku desiatich, o ktorých je známe, že cestujú za prácou do zahraničia. Tí musia povinne odpracovať 4 hodiny päť dní v týždni. Ak toto nariadenie odmietnu dávka sociálnej pomoci sa im skráti na polovicu. Výnimkou nie sú ani občania, ktorý poberajú krátenú "sociálku". Pri nedodržaní nariadenia im hrozí vyradenie z evidencie, čo má za dôsledok individuálne platenie zdravotného poistenia.
Toto vyloženie zákona vyvolalo u zúčastnených búrlivé prejavy nesúhlasu typu, "ktorý k... to vymyslel, či niekomu j... v hlave, a pod. Hnev a negatívne emócie u prítomných zvýšilo vyjadrenie primátora mesta Rožňavy Františka Kardoša na adresu novelizátora, ministra sociálnych vecí, práce a rodiny Ľudovíta Kaníka, "opatrenia vypracovali tí nakŕmení, riešiť ich musia tí vychudnutí". Išlo tu hlavne o možnosti, ktoré majú nezamestnaní pri preukazovaní o hľadaní si pracovných príležitostí. "Je to čistý debilizmus, tento projekt krachne, ľudia sú živé bytosti tak ich nebime ešte aj my," boli slová F. Kardoša na návrhy pracovníčok ÚP, aby potrebné potvrdenia nezamestnaným vydávali aj na Mestskom úrade v Rožňave.
Zo zlého zákona, ktorý je podľa F. Kardoša šitý na Bratislavu a nie regióny, akým je aj Gemer, obviňoval každý každého. Starostovia úrad práce a jeho pracovníčky zákon, ktorý prijala vláda.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.