dva základné body. Prvým je úprava podmienok pri zabezpečení vhodných priestorov a technického zabezpečenia pre pracovníkov OÚP, ktorí budú dochádzať za nezamestnanými priamo do dohodnutých obcí.
Podľa riaditeľky OÚP Kataríny Balážovej "prijali starostovia tento náš ústretový krok dobre. Nemali problém dohodnúť sa v ktorých obciach sa evidencia evidovaných občanov bude konať". K takejto spolupráci s OÚP zaväzuje starostov novela zákona o zamestnanosti, ktorá vstúpila do platnosti od januára 2003.
Negatívne reakcie predstaviteľov mies a obcí sa týkajú programu, na skvalitnenie prístupu evidovaných nezamestnaných pri hľadaní si pracovnej príležitosti. Hoci samotný program nie je predstavenstvom ÚP schválený pracovníci ÚP o ňom informovali starostov v predstihu, aby mali čas pripraviť sa naň. "K zamedzeniu takzvanej čiernej práce by mali prispieť aj starostovia, ktorí by mali vedieť, kto z evidovaných občanov v obci takúto činnosť vykonáva. Títo nezamestnaní v obci odpracujú niekoľko hodín v týždni a nemôžu tak vycestovať za prácou napríklad do zahraničia," uvádza na margo problému K. Balážova.
Výhrady starostov sa priamo dotýkajú problému, koho z celkového počtu nezamestnaných majú takto "potrestať". Potrestaním má v tomto prípade byť vyradenie z evidencie, či krátenie sociálnej dávky ak vybraný uchádzač odmietne v obci odpracovať určený počet hodín.
"Starostovia nemusia nikoho trestať. Projekt, ktorý v rámci spolupráce s nami vypracujú môže zahŕňať všetkých nezamestnaných. V určitom kolobehu sa tak pri prácach v obci môžu vystriedať všetci evidovaní a nevznikne tak problém, o ktorom starostovia hovoria. Projekt by mal byť vypracovaný v rámci možností a potrieb obce," objasňuje situáciu K. Balážová. Ako ďalej dodala, "je nutné zdôrazniť, že prijatá novela kladie vyššie nároky nielen na samotných nezamestnaných občanov, ale aj na činnosť úradov práce".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.