oblasť Bukových hôr a okres Vranov nad Topľou, trvá už niekoľko rokov. Tohto týždňa však na Domaši prebieha prvý medzinárodný workshop venovaný problematike cestovného ruchu. Zorganizovalo ho mesto Vranov nad Topľou v spolupráci s okresným úradom a je financovaný za podpory Ministerstva hospodárstva SR z pilotnej grantovej schémy pre rozvoj cestovného ruchu.
Na workshope sa zúčastňujú zástupcovia miestnej štátnej správy, samosprávy a podnikateľov v oblasti cestovného ruchu z Čiech, Poľska, Ukrajiny, Maďarska a Slovenska a jeho otvorenie poctili svojou prítomnosťou generálni konzuli na Slovensku Českej republiky a Ukrajiny.
"Účelom projektu je zviditeľniť vranovský región," vyjadril sa koordinátor projektu Imrich Konya z Mestského úradu vo Vranove nad Topľou.
Workshop je orientovaný na rozvoj cestovného ruchu a rozčlenený do troch hlavných oblastí. Prvou je cestovný ruch ako súčasť podnikania, v druhej je súčasťou činnosti samospráv a v tretej si jeho problematiku rozoberú z pohľadu úlohy v ňom ľudových remesiel. Workshop vo Vranove nad Topľou začal práve otvorením výstavky výrobkov ľudových remesiel, kde svoje výtvory predstavili remeselníci z rôznych obcí okresu. Praktické ukážky remesiel boli účastníkom workshopu predvedené aj počas jeho trvania v rekreačnej oblasti Domaša.
Na otvorení workshopu odznela myšlienka, že všetky zúčastnené kraje majú prírodné podmienky vhodné na rozvoj cestovného ruchu. Napríklad v okrese Vranov nad Topľou rozvoj cestovného ruchu za prioritu určili obce v štyroch zo šiestich miniregiónov. Dôvodom pre takéto rozhodnutie je to, že priemyselná činnosť v nich je skôr na úpadku. Ďalším dôvodom je vyjadrenie, ktoré na workshope vyslovil prezident asociácie podnikateľov v oblasti cestovného ruchu na Zakarpatsku Vladimír Čepa: "Turisti sú prvými investormi, ktorí prinášajú peniaze na rozvoj kraja."
Podmienkou prilákania turistov je však rozvinutá infraštruktúra. Prekážkou aktivít samospráv pri rozvíjaní cezhraničnej spolupráce nie je ani tak legislatíva, ale "blokuje nás nedostatok finančných prostriedkov". Takto sa vyjadril wojt gminy Sanok Mariusz Szmyd a pravdivosť tohto tvrdenia podporili zástupcovia všetkých zúčastnených krajín. Napriek tomu aj v gmine Sanok od nadviazania partnerských kontaktov niekoľkonásobne vzrástol počet občanov, ktorí si dali vyhotoviť cestovný pas. M. Szmyd poukázal na potrebu pri rozvoji cestovného ruchu iniciatívy primátorov miest, starostov obcí a samotných občanov.
Prednosta OÚ vo Vranove nad Topľou Igor Pribula zdôraznil úsilie všetkých partnerov pokračovať v cezhraničných projektoch: "Je pripravený projekt Phare CBC, ktorý by mal byť projektom pre živnostenské a remeselné trhy." Tie by sa mali tohto roku uskutočniť v Sanoku a vo Vranove nad Topľou.
Primátor Vranova nad Topľou Tomáš Lešo vyjadril nádej, že tento workshop viedol k pragmatickým cieľom: "Našou povinnosťou je pozitívne vyprovokovať podnikateľské okolie pre pragmatickú spoluprácu. Táto povinnosť by mala byť rozvinutá tým, aby sme do tejto činnosti vmontovali profesionálov, ktorí sa budú týmto problémom venovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.