cudzineckej légie (FCL) a v jej radoch na prelome 40- tych a 50-tych rokov bojovali vo Vietname. Predpokladá sa, že v akcii Orient expres, ako nazývajú toto vojenské ťaženie Francúzi, pôsobilo okolo 1 200 občanov bývalého Československa. Plk. Michel Lanternier z francúzskeho ministerstva vojny uvádza, že medzi 20 tisícami príslušníkov FCL vo Vietname nasadených proti Viet Minh bolo asi 1,1 percenta občanov Slovenska. Podľa toho vo Vietname v radoch FCL bojovalo približne 220 Slovákov.
"Tomu neverím. Dôkazy, ktoré som získal z archívnych materiálov a výpovedí svedkov nasvedčujú, že to nezodpovedá pravde. Predpokladá, že zo Slovenska tam bolo oveľa viac občanov. Už aj preto, že niektorí sa prihlásili pod iným menom. Len z Prešova tam bolo šesť ľudí," uviedol tajomník pre Slovensko Svetového združenia bývalých československých politických väzňov Štefan Pazdera z Prešova. Drvivá väčšina z občanov bývalého Československa vo Vietname padla, bola zajatá alebo sa stali nezvestnými. Zo všetkých v súčasnosti žijú už len dvaja. Jeden v Kanade a druhý v Michalovciach. Ľudovít Bardiovský z Michaloviec nedokázal určiť počet občanov Československa bojujúcich vo Vietname vzhľadom na rôzne druhy vojsk a bojové miesta, ale jeho spomienka dáva predpokladať, že ich bolo dosť: "Spomínam si, že v tretej čate sme boli desiati príslušníci - občania Československa."
Skupinka 21 zajatých Čechoslovákov bola v roku 1952 deportovaná do Prahy, kde z nich deviati zomreli vo vyšetrovni ŠtB. Bývalý režim ich pokladal za nepriateľov ľudovodemokratického zriadenia a odsúdil na vysoké tresty.
Zmena pohľadu na týchto ľudí nastala po zmene spoločenského zriadenia v roku 1989. Snahy Slovenského zväzu politických väzňov a odvlečených viedli k tomu, že francúzska strana uznala týmto našim občanom právo na odškodnenie. SZPVO a SZBČPV sa snažia aj o ich súdnu rehabilitáciu. Minulého roku sa SZBČPV s príslušnou žiadosťou obrátilo na odbor rehabilitácie a odškodňovania Ministerstva spravodlivosti SR. "Zastupujem mŕtvych a žiadam, aby ako bojovníci proti komunizmu boli rehabilitovaní zo zákona číslo 119/90 Zbierky zákonov v súlade so zákonom číslo 47 z roku 1992," vyjadril sa Š. Pazdera. Z ministerstva spravodlivosti však dostal zamietavú odpoveď.
Preto sa so žiadosťou Rehabilitácia občanov SR, ktorí bojovali proti komunizmu vo Vietname obrátil na Najvyšší súd SR, ktorý túto záležitosť pridelil Okresnému súdu v Poprade. Š. Pazderu včera predvolali na Okresný súd v Prešove, kde sa mu dostalo poučenia o podaní žaloby a dokladovaní náležitostí podľa Občianskeho zákonníka. "Nemôžem im predložiť ani jeden doklad, pretože tí, ktorých zastupujem, sú mŕtvi a tí nezanechali za sebou žiaden doklad. Slovensko ich rehabilitácia nebude stať ani korunu, ale ako občania, ktorí bojovali proti komunizmu vo Vietname, majú zo zákona právo byť rehabilitovaní," vyjadril svoje hlboké presvedčenie Š. Pazdera. Prešovský Okresný súd odošle materiály z včerajšieho poučenia Okresnému súdu v Poprade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.