prostriedky na oživenie hospodárstva. V okresoch Vranov nad Topľou a Stropkov veľké nádeje vkladajú do rozvoja cestovného ruchu na rekreačnej oblasti Domaša. Lenže za 12 rokov tu turistov nepribúda, skôr utekajú do iných regiónov Slovenska s rozvinutejšou infraštruktúrou. Pomôcť by mohla realizácia projektu, vypracovanie ktorého zadalo Regionálne združenie Veľká Domaša a ktorému sa dostalo podpory európskeho fondu Phare 2001 vo výške viac ako 200 miliónov korún.
Pomôcť by mohol aj prvý medzinárodný workshop o cestovnom ruchu, ktorý na Domaši usporiadalo mesto Vranov nad Topľou v spolupráci s okresným úradom (OÚ). Finančne ho podporilo ministerstva hospodárstva z pilotnej grantovej schémy pre rozvoj cestovného ruchu. Na workshop pozvali nielen zástupcov miestnej štátnej správy a samosprávy zo Slovenska, Maďarska, Čiech, Poľska a Ukrajiny, ale predovšetkým zástupcov najzainteresovanejších - podnikateľov v cestovnom ruchu z týchto krajín.
Na workshope zástupcov Ukrajiny udivila najmä realizácia projektu na podporu cestovného ruchu v rekreačnej oblasti Domaša s podporou Európskej únie. Jasne to formuloval člen mestskej rady v Užhorode Pavol Čučka: "Čakali sme, že Európska únia sa finančne a vedecky zapojí do riešenia ekologického problému Tisy. Za posledné tri roky Tisa bola dvakrát na 60 až 70 percent znečistená z rumunskej strany. Vidíme, že slovenská vláda sa chopila svojho problému rýchlejšie. Je to paradox, pretože Domaša je lokálny problém Slovenska a Tisa je transeurópskou záležitosťou." A len si povzdychol, že aj ich vláda sa takto čelom nestavia k problémom na Zakarpatsku.
To zostalo na Ukrajine jedinými "zelenými pľúcami", takže aj vďaka rozvinutej infraštruktúre cestovného ruchu, kde existuje 59 turistických organizácií, vyše 120 rekreačných zariadení a vyše 30 lyžiarskych stredísk, sú či už v zime alebo lete turistické základne využité na sto percent. Nie všetko je však ideálne. "Štát dnes ešte nie je schopný riešiť tieto problémy, ktorých zvládnutie by pozdvihlo naše podmienky cestovného ruchu na európsku úroveň," poznamenal P. Čučka.
Ten dodal, že príchod ukrajinských turistov na Domašu bol redukovaný nielen nedostatočne rozvinutou infraštruktúrou, ale aj zavedením vízovej povinnosti medzi Slovenskom a Ukrajinou: "Rýchle víza, to je problém, ktorý keď sa vyrieši, tak otočí nával turistov zo Zakarpatska zo smeru juh na smer západ."
Vyriešenie tohto problému však nebolo v kompetenciách účastníkov vranovského workshopu, hoci zo strany zástupcov miestnej štátnej správy a samosprávy zazneli hlasy, že budú vyvíjať kroky na vyriešenie tohoto problému, ktorý znepríjemňuje prácu nielen podnikateľom, ale negatívne sa odzrkadľuje aj na rozvoji cestovného ruchu.
Primátor mesta Vranov nad Topľou Tomáš Lešo sa k polupráci so Zakarpatskom vyjadril: "Krajiny V štvorky majú síce pozvanie do Európskej únie, ale bez Ukrajiny si nevieme predstaviť cezhraničnú spoluprácu v našom regióne." Doplnil ho prednosta OÚ Igor Pribula, keď uviedol, že "pozvanie Ukrajincov na workshop nie je daňou dobrých vzťahov z minulosti, ale je odrazom novodobých vzťahov, keď aj posledný projekt vo Vranove podporený Visegradskym fondom bol za účasti Ukrajincov". Ráta sa s nimi aj pri ďalšej spolupráci partnerských regiónov "malej visegradskej štvorky" a onedlho mestá Vranov nad Topľou a Vinogradovo podpíšu dohodu o spolupráci.
Záujem o turistov z Ukrajiny vyjadrila aj Zuzana Dúžeková z ministerstva hospodárstva, ktorá zdôraznila, že v rámci zmiešanej slovensko - ukrajinskej komisie, utvorenej na základe medzivládnej dohody, vznikli aj dve pracovné skupiny zaoberajúce sa rozvojom cestovného ruchu: "Kolegom na Ukrajine dávame k dispozícii našu legislatívu, ktorú sme v oblasti cestovného ruchu prijali. Dohodli sme sa na spoločných workshopoch cestovných kancelárií. Považujeme ukrajinský trh za veľmi zaujímavý z hľadiska možných klientov. Naším prvoradým záujmom je, aby čím viac Ukrajincov prišlo k nám." Podotkla, že región Domaše je jeden z najbližších pre ukrajinských turistov, ale "dúfam, že sa nezastavia len v tomto regióne a po čase ich budeme ťahať ďalej".
Organizátori workshopu po jeho skončení vypracujú záverečnú správu a z jej záverov prijmú opatrenia, ktoré po roku realizácie vyhodnotia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.