Sedemročné pôsobenie kapely na slovenskej undergroundovej scéne si zaslúži rekapituláciu.
Do dnešnej podoby sa kapela vyprofilovala po niekoľkých personálnych zmenách. Dvomi albumami poznačený prešovský hard core Saprophyte dnes tvoria Martin Gargalovič Grco (basa), Marián Sarnecký (gitara), Jaroslav Lozák - Koki (gitara), Róbert Sedlák Seďo (bicie) a dvojica spevákov Peter Karabinoš Kari s Marekom Gáborom. S kompletnou kapelou dnes doplnenou aj o manažéra Rada Majerčíka sme sa stretli v ich "skúšobni snov" v kryte civilnej obrany pod VÚKOV-om na Prešovskom Sídlisku III.
Počas našej návštevy sa kapela od manažéra dozvedela, že nájom za priestor rastie. O kvalite podzemnej skúšobne (siedmej počas existencie skupiny), ktorú len chodba spája s undergroundovím klubom Plastik, svedčí nulové vzrušenie členov kapely po zistení, že za flek budú platiť viac. Pred tým než sme sa dostali k rekapitulácii ukázala kapela, že ani po nahraní druhého albumu nespí. Tri našľapané progresívne hard core skladby sú na svete, čakajú akurát na to, že k nim speváci pridajú nejaký vokál.
Saprophyte vznikol v roku 1995. Prvý album s dvanástimi skladbami From Lie To Lie nahrali v štúdiu Perina ešte v roku 1999. Martinovi Migašovi a jeho štúdiu zostali verní aj pri druhej dvanástke ...On The Right Side..., ktorú krstili 23. novembra minulého roku. "Nahrávali sme ho týždeň, stálo to len sedemnásť a pol tisíc," prezradil s úsmevom Grco. Skupina na albume pracovala rok a jeho obsah tvorí dvanásť skladieb. Oproti prvému anglicky otextovanému dostala na druhom priestor aj slovenčina v štyroch pesničkách. "Na muzike sa podieľame všetci. Niekto donesie nejaký reef, keď sa páči tak to ostatní doplnia," vysvetlil Grco.
Texty na prvom albume pripravil pre Saprophyte v angličtine Adam Benko, na hard corovej novinke sa okrem neho textovo podieľali aj speváci Marek a Kari. "Texty sú klasicky hardcorovo kritické, o spoločnosti. Ide o to, do niečoho zabŕdať. K slovenským textom sme pristúpili preto, aby sme sa priblížili publiku," tvrdí Kari. Druhý hudobný nosič sa podľa Mareka Gábora nedostáva k publiku tak rýchlo ako prvý, "Možno je to aj tým, že ho ponúkame len na koncertoch a ešte sme v podstate nikde nehrali."
Zmluvu s vydavateľom Saprophyte zatiaľ nemá a prešovské publikum tak ako aj zvyšná Slovač chápe, že dvadsaťkorunový napáliteľný CD nosič je najlacnejšia forma počúvania muziky. "V Prešove sa pečie vo veľkom," poznamenal na margo predajnosti Kari. Skupina si uvedomuje, že ich hudba dozrela, no o menšinový žáner, ktorý ponúkajú, žiadne zo slovenských vydavateľstiev nezakopne. Svoje snaženie teda po novom orientujú za hranice Slovenska. Aj pre to sa rozhodli prijať manažéra, ktorý sa na spoluprácu ponúkol sám.
Saprophyte počas svojej sedemročnej existencie zarezonoval okrem Prešova takmer vo všetkých väčších mestách na Slovensku vrátane Bratislavy, Banskej Bystrice, Žiliny a Košíc. Koncerty v metropole východu sú podľa kapely najlepšie. Celá šestka sa zhodla na tom, že v Košiciach je silná hard corová komunita, ktorá už pred koncertom vie do čoho ide. Zažili však aj koncerty so šesticou prítomných. "Jeden z takých bol v Liptovskom Mikuláši. Tí šiesti tam sedeli, popíjali pivo, ale bolo to v pohode," tvrdí Kari.
Podľa Mariána Sarneckého chýba na Slovensku festival, na ktorom by dostali priestor hlavne menšinové žánre, poprípade by bol zameraný výlučne na hard core. "Neviem si predstaviť, že by sme mali vystúpiť o štvrtej po obede na Pohode a pod pódiom by omdlievali šestnástky." Kapela je ochotná prísť na koncert, kde jej usporiadateľ preplatí akurát cestovné náklady. Podarilo sa im odohrať aj také, na ktorých nejakú korunu zarobili.
Utŕžené prostriedky ostávajú v kapele na nákup a opravy aparatúry. "Saprophyte nie je drahá kapela. Ich spodok je vyplnenie nákladov. To však neznamená, že niekto zavolá z Banskej Bystrice a ponúkne nám tisícku. Táto kapela má šesť ľudí. Za tisíc korún tam dve autá nedopravíme," tvrdí manažér Rado. Svoju manažérsku činnosť chce zamerať na to, aby sa Saprophyte dostal do pozície predskokana nejakej hard core hviezdy za hranicami. "Skupina na to má."
Život kapely sa podľa vyjadrení členov spája so skúškami, väčšinou zvládnu tri do týždňa a koncertmi. Mimo týchto aktivít sa každý z členov venuje svojej práci a záujmom. Medzi spoločné zaradili pivo a baby. Hudobne sa celá šestica čo sa týka počúvania orientuje na hard core. Svorne však tvrdia, že popočúvajú všetko čo je dobré, nezáleží na štýle. "Mne napríklad zaberá aj Radiohead, čo je od hard core dosť vzdialené," priznal Marián Sarnecký. Rodičia saprophytov ich nárez nepočúvajú, neboli vraj na hudbe vychovaní. "Mňa na koncerte nevideli, ešte ani keď som hral so Strechou. Som rád..." poznamenal Marián.
Hard core je podľa manažéra Rada Majerčíka menšinový hudobný žáner, ktorý verejnosť vníma negatívne kvôli jeho tvrdému zvuku. "Okolie si o ňom myslí, že je založený na systéme všetko rozbiť. Hard core pri tom akurát poukazuje na veci, ktoré nefungujú. Nikdy nie na bordel, ničenie, či násilie." Marián Sarnecký túto myšlienku manažéra doplnil: "Ide nám o vybitie agresivity, ale pozitívnej a na koncerte. Vyšaliť sa bez násilia."
Tvrdosť hudby je podľa Mareka Gábora podmienená významom textov. "S podmazom mäkkej muziky, by drsný, kritický text podľa mňa nevyznel tak ako má." S úmyslom rozšíriť hard corovú scénu v Prešove vstúpil Martin Gargalovič a Robo Sedlák do nového projektu One Voice. "Ide o to, aby vznikali nové kapely, bude viac poslucháčov vytvorí sa väčšia komunita," tvrdí manažér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.