komoditných burzách aj cena dodávok ropy. Pre konečného spotrebiteľa to znamená len jedno. Za pohonné hmoty zaplatí viac. To, že tento variant je až priveľmi reálny, nám potvrdil aj predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Oktan, Ing. Peter Holop (na snímke).
"Už v sobotu vzrástla cena benzínu v Slovenskej republike o päťdesiat halierov na liter s DPH. Tento cenový rast pritom otvorene súvisí s prípravou na možnú ozbrojenú intervenciu v Iraku a s tým spojenými výchylkami cien ropy, ale aj kurzovými zmenami," tvrdí P. Holop dodávajúc, že výraznejším cenovým pohybom zatiaľ zabránil záväzok Svetovej organizácie krajín vyvážajúcich ropu OPEC. Jej predstavitelia sa zaviazali zvýšiť kvóty na ťažbu ropy do takej miery aby zabránili panike na svetových komoditných burzách. Vyhnúť sa spomínaným šokom, sa však aj tak v plnej miere nedarí. "Napríklad PLATT´S index Roterdamskej komoditnej burzy, výrazne percentuálne stúpol. Za týždeň od 24. do 30. januára, stúpla cena tony 95 oktánového benzínu o dvadsaťpäť a cena motorovej nafty o šestnásť amerických dolárov," dozvedeli sme sa od vrcholového manažéra kežmarskej akciovej spoločnosti zaoberajúcej sa predajom a distribúciou pohonných hmôt. Podľa P. Holopa do kariet cien benzínu nehrá ani posledný vývoj na peňažných trhoch. Minulotýždňové oslabenie maďarského forintu totiž malo vplyv aj na zníženie kurzu ostatných mien transformujúcich sa krajín strednej Európy voči americkému doláru. Slabšia koruna sa teda s vysokou pravdepodobnosťou môže opäť postarať o navýšenie ceny pohonných hmôt o ďalšie desiatky halierov. Najväčší šok však môže spôsobiť práve moment vypuknutia irackej vojny. "Je to paradoxné, ale súčasné zvyšovanie ceny za barel môže byť aj výhodou. Predovšetkým v tom, že svetové burzy už budú pripravené na prípadný vojnový konflikt. Existujú však aj katastrofické scenáre. Niektorí odborníci predpokladajú, že za nepriaznivých podmienok by sa cena ropy za barel mohla vyšplhať zo súčasných 30 až na sto dolárov. Ja osobne, takéto extrémy nepredpokladám. V prípade vypuknutia vojny však cena pohonných hmôt môže krátkodobo stúpnuť o štyri až päť korún na liter," prognózuje P. Holop na margo cien benzínu a motorovej nafty. Všetko podľa neho závisí od vývoja prípadného konfliktu. "Dovolím si tvrdiť, že scenár tejto vojny si dnes nedovolí predpovedať nik. V každom prípade treba rátať aj s mimoriadnymi okolnosťami, akými môžu byť rôzne teroristické útoky a podobne. Tie sa môžu podpísať o rast cien v ohraničenom teritóriu. Na samotnú cenovú hladinu však nemusí mať vplyv len extrémna situácia akou je vojenský konflikt. Pod zvýšenie cien pohonných látok sa môže veľmi reálne podpísať aj aktuálny štrajk slovenských železničiarov," dodáva na záver Peter Holop.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.