kávu na elektrickej dvojplatničke. Na to kým voda zovrie musí čakať aj vyše desať minút. Bola by radšej, keby nemusela tak dlho čakať, ale za tie roky si už zvykla. Kedysi snívala o tom, že bude mať v byte zavedený plyn. Iba škrtne zápalkou a voda jej zovrie za niekoľko sekúnd. Teraz musí čakať, kým sa elektrická platňa nahreje. Keď bola mladá, pracovala, vychovávala deti, tento problém neriešila.
Navyše, jej nebohý manžel doniesol raz za dva-tri mesiace propán-butánovú bombu. To stačilo. Odkedy je vdovou, bombu nemá kto priniesť a elektrina rapídne podražela. Plyn by sa jej v dome zišiel. Teraz však už na riešenie tejto situácie nemá chuť, energiu ani peniaze. Chce len v pokoji dožiť.
Podobne je to aj s ďalšími desiatkami obyvateľov domu na D. Tatarku. Za vyše štyridsať rokov, čo tu dom stojí nebol jeho správca schopný dotiahnuť plynovú prípojku. Väčšinu obyvateľov tvoria dôchodcovia, mladých rodín je veľmi málo. Niektorí si ešte pamätajú, ako do dvora vozili uhlie a varilo sa na klasickej "peci" na uhlie.
"My sme už rezignovali na to, že raz tu budeme mať plyn. Varíme na elektrickom sporáku. Nedávno som kúpil keramickú platňu. Je to výborné, doporučujem. Dá sa na tom pekne ušetriť," povedal nám jeden z "mladších" obyvateľov bloku Peter Jahoda. Aj jeho rodina začínala klasicky s propán-butánovou bombou. Až neskôr si kúpili elektrický sporák. "Viem, že ceny energií išli nahor, ale s tou keramickou platňou sa dá ušetriť. A prečo sme sa nikdy nesnažili o to aby sa tu zaviedol plyn? Viete, väčšinu obyvateľov tvoria dôchodcovia. Tým už to je jedno. Niektorí sú sami, veľa toho nevaria a tým, čo varia stačí aj dvojplatnička. Mladých je tu málo. Spočítate ich na prstoch jednej ruky," konštatuje majiteľ bytu. Skôr ako plyn by si chcel radšej prerobiť ústredné kúrenie. Terajší systém je podľa neho nevyhovujúci. Keby mal vlastné kúrenie, ušetril by.
Bytoviek, v ktorých dodnes nie je zavedený plyn a ľudia varia na elektrine je v metropole pod Tatrami niekoľko. Podľa slov Alojza Kostku, technického námestníka Bytového podniku (BP) mesta Poprad, bez plynu sú dva vchody domu na Námestí svätého Egídia, jedna bytovka v mestskej časti Kvetnica a mestské byty v známom kaštieli na Lidickej ulici v Matejovciach. Ten obývajú najmä Rómske rodiny. A. Kostka tvrdí, že všade je potrubie "potiahnuté", potrebné je ho dostať z ulice do bytov. "Je to ťažké. Väčšina obyvateľov sú vlastníci bytov. My sme iba správcovia bytového fondu. Podľa mňa však nie je problém dohodnúť sa a prípojku si dať urobiť. Ja osobne som niekoľko rokov býval v bytovke bez plynu. Ako majitelia sme sa dali dohromady, dali sme si vypracovať projekt, vyžiadali si súhlas "plynárov", urobil sa rozpočet na stavbu a vybrali sme si dodávateľa. Po prerátaní nákladov zaplatili majitelia jedného bytu asi päť tisíc korún. V každej bytovke, či vchode to môže byť rôzne," podotkol technický námestník BP Poprad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.