zamestnania sa radšej dobrovoľne nechajú z evidencie nezamestnaných vyradiť. Ide najmä o matky s malými deťmi, ľudí, ktorí majú blízko do dôchodku, alebo takých, ktorí na "čierno" pracujú v zahraničí.
Príkladom je 38 ročný zámočník, otec dvoch detí. Potom, čo prišiel z dôvodu organizačných zmien o prácu v jednom z gemerských podnikov, využil možnosť zaevidovať sa na úrade práce. O mesiac na to však dostal ponuku od priateľa, ktorý na vlastný živnostenský list zháňal chlapov na stavebne práce do Českej republiky. "Využil som to. Podpora je malá a v Čechách zarobím okolo 14-tisíc čisté. Keď odpočítam cestovné a stravu, lebo ubytovanie máme zdarma, domov donesiem tak desať tisíc," povedal pán, ktorý sa práve nechal na vlastnú žiadosť vyradiť s evidencie. Podľa neho nie je ani táto suma bohvie ako veľká, ale pre štvorčlennú rodinu, v ktorej je na ceste tretie dieťa to bolo viac ako podpora a sociálna dávka. "Žena je na materskej. Ja som robil a mali sme menší príjem ako niektoré Rómske rodiny u nás v dedine. Zabezpečujem len rodinu," vysvetľuje svoj dôvod porušovania zákona o nezamestnanosti. Dnes sa mu po novele zákona, neoplatí hlásiť na úrad každé dva týždne. "Čo zarobím, to by som precestoval. A k tomu ešte nosiť potvrdenia od zamestnávateľov, že som si hľadal prácu," dodáva na koniec jeden z dobrovoľne vyradených.
Napriek očakávaniam, však výrazný pokles nezamestnanosti nenastal. Podľa riaditeľky Okresného úradu práce v Rožňave Kataríny Balážovej, "k rapídnemu poklesu nedošlo. Podľa mojich informácii nikde v okresoch sa to výrazne neprejavilo. Sem tam nejaké mizivé percento, no výrazne nezamestnanosť nepoklesla, aspoň nie podľa očakávania," informovala K. Balážová.
K očisteniu úradov od "čiernej" práce a následnému zníženiu nezamestnanosti v Rožňavskom okrese nedošlo. Napriek tomu evidovaní musia naďalej preukazovať, že si zamestnanie zháňajú a raz za dva týždne sa chodia hlásiť. Podľa našich zistení, objavujú sa podnikatelia, ktorí si za potvrdenie vypýtajú sumu od 50 do 100 korún. Nezamestnaným tak vznikajú náklady, hoci poniektorí z nich poberajú len minimálnu dávku vo výške približne 1 400 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.