MYMAMY.
"Poskytujeme psychickú i fyzickú prípravu žien na tehotenstvo, pôrod i rolu matky, za pomoci pôrodnej asistentky. Tiež individuálnu psychickú prípravu snúbeneckým a manželským párom, pod vedením psychologičky," hovorí štatutárna zástupkyňa Materského centra MYMAMY, Martina Adamkovičová.
Ako vyškolená poradkyňa UNICEF v dojčení koordinuje podpornú skupinu dojčiacich matiek. Pod vedením primárky novorodeneckého oddelenia Nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Anny Sinaiovej poskytujú poradenstvo. Medzi vydarené projekty zaradili integráciu handicapovaných a zdravých detí.
Od januára tohto roku oficiálne pracuje aj Krízové centrum MYMAMY. Projekt "Nie si sama", ktorý vznikol ako poradňa pre týrané ženy, podporila nadácia ETP. Jej hlavným cieľom je vytvorenie bezpečného miesta pre ženy, ktoré hľadajú pomoc a nadviazanie spolupráce s odborníkmi (právna a psychologická pomoc). Od 6. februára funguje aj pevná telefónna linka s číslom 051 77 222 11 a 0903 617 065.
"Zabezpečujeme len krízové poradenstvo, nie ubytovanie. Pomáhame definovať situáciu spolu s návrhom riešenia," konštatovala štatutárna zástupkyňa Krízového centra, Apolónia Sejková a dodala "sami týrané ženy nevyhľadávame."
Spolu s právničkou, Ingrid Škrabskou už pomohli 10 klientkám, väčšinou z okolia Prešova.
Donedávna mali týrané ženy jedinú možnosť, a to vyhľadať pomoc na policajnej linke dôvery.
"Mali sme jeden prípad koncom januára, keď k nám zavolala žena z okolia Svidníka, že je spolu s deťmi týraná. Manžel ju nepúšťal z domu, nesmela sa na nikoho pozrieť, len zhodou okolností sa dostala k telefónu. Hneď v ten deň ju aj s deťmi previezli k jej rodičom. Manžela umiestnili do cely predbežného zadržania. Prípad teraz rieši Okresný úrad justičnej polície vo Svidníku," povedala pre náš denník hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Prešove, kpt. Magdaléna Fečová.
Od začiatku roka evidovali tiež 7 prípadov nahláseného domáceho násilia. Policajná hovorkyňa kvituje, že od tohto roku zo zákona, teda ak sa prípad domáceho násilia zadokumentuje, okamžite sa na ňom pracuje. Nie je potrebný súhlas poškodeného s trestným stíhaním.
"V minulom roku, ak sa páchateľ s obeťou pomerili, bol potrebný súhlas poškodeného s trestným stíhaním. Vyskytovali sa prípady, že obete alebo svedkovia privolali políciu a obeť potom s trestným stíhaním nesúhlasila, či vzala späť nahlásenie. Dnes to už nie je možné," konštatovala krajská policajná hovorkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.