dopravnej, poriadkovej, hraničnej a cudzineckej polície prečítať jeho meno. Menovky, ktoré daňových poplatníkov stáli 600 tisíc korún by podľa rezortného ministra mali pôsobiť protikorupčne. V rámci Okresného riaditeľstva PZ v Spišskej Novej Vsi sa strata anonymity týka viac 130 policajtov. Bude tento ministerský krok naozaj znamenať revolúciu v policajných radoch?
Oslovení radoví policajti zo Spiša rozhodnutie svojho ministerského šéfa vítajú s nevôľou. Apelujú svojou bezpečnosťou, bezpečnosťou svojej rodiny a zásahom do ľudskej dôstojnosti.
"Úplatky na Spiši? Tu je chudobný kraj, väčšina vodičov platí pokutu šekom. A aj keby mi niekto núkal peniaze, nebudem pre pár stoviek riskovať stratu zamestnania. Veď by ma potom nezobrali ani za robotníka do fabriky," tvrdí na margo korupcie na Spiši príslušník dopravnej polície. Jeho kolega z poriadkovej polície si zase myslí, že menovky na ich uniformách prehĺbia ešte viac antipatie verejnosti ku polícii. "Väčšina mojich kolegov už mala prerezané pneumatiky na súkromných autách. Kdejaký ožran, s ktorým sa stretnem v práci bude po krčmách vykrikovať moje meno s prípadnými vyhrážkami. My sa totiž v rámci našej práce stretávame práve s takými ľuďmi."
Ako sa pre naše noviny vyjadril riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ v Spišskej Novej Vsi plk. Vladislav Chroust, okres Gelnica a Spišská Nová Ves nepatria medzi regióny s problémami korupcie. "Stretávame sa však v niektorých prípadoch s náznakmi korupčného správania prípadne s porušením služobnej prísahy. Momentálne je napríklad v štádiu preverovania správanie sa jedného policajta, ktorý pravdepodobne vedome zanedbal svoje povinnosti. Je tu reálny predpoklad, že za svoje konanie bude aj trestne stíhaný," diplomaticky hovorí k tejto téme V. Chroust.
V minulom roku sa na policajtov sťažovalo 33 občanov, medzi nimi figurovali aj konkrétne dotazy ohľadom prijímania úplatkov. Z celkového počtu sťažností iba dva z nich však boli oprávnené. "Oproti roku 2001 ide o pokles. Vtedy sme totiž zaevidovali dvanásť oprávnených sťažností" upresňuje okresný policajný riaditeľ.
Na rozdiel od svojich podriadených V. Chroust nevidí v menovkách pripnutých na rovnošatách žiadny problém. Aj keď ... "Spomínané menovky majú svoj význam vo veľkých mestách. U nás je malá migrácia, každý každého pozná, dokonca v mnohých prípadoch aj krstné meno. Doteraz slúžilo na identifikáciu policajta päťmiestne číslo na jeho uniforme. V prípade akejkoľvek problémovej situácie ale aj pochvaly mohol sa na nás občan obrátiť práve uvedením tohto čísla. Policajti si už na tento systém zvykli," dodáva V. Chroust.
Vlastná bezpečnosť je prvoradým dôvodom prečo radoví policajti nie sú nadšení rozhodnutím rezortného ministra. Od pripnutia menovky na rovnošatu ich okrem toho odrádza aj ďalší praktický dôvod. "Kovová menovka sa na uniformu pripevni pomocou kovových kolíkov. Do uniformy sa tak urobia diery. Bielu košeľu oblečiem do služby dvakrát a už ju musím oprať. Koľko asi tak praní vydrží košeľa, na vreckách ktorej budú od menovky diery," obracia pozornosť na praktickú stránku veci novoveský dopravný policajt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.