očakávať, že na prvom v tomto volebnom období a celkom 13. sneme regionálneho Združenia miest a obcí vranovského regiónu (ZMO VR) dôjde k radikálnejším zmenám v jeho orgánoch.
Prítomní starostovia za predsedu ZMO VR zvolili starostu obce Dlhé Klčovo a doterajšieho podpredsedu združenia Andreja Kulika. Spolu s ním aj 15-člennú Radu. Zvolili aj členov Republikovej rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorými sa za okres Vranov nad Topľou stali okrem A. Kulika primátor okresného mesta Tomáš Lešo a primátor Hanušoviec nad Topľou František Tkáč. Troch podpredsedov ZMO VR, komisie a ich predsedov zvolí novoustanovená Rada združenia na svojom prvom zasadnutí vo štvrtok.
Členovia ZMO VR sa na svojom sneme zaoberali analýzou činnosti v predchádzajúcom období, ktorú zhodnotil doterajší predseda združenia Milan Muška. Práca samosprávy v tomto období bola poznamenaná prípravou a potom aj realizáciou reformy verejnej správy. V diskusii rezonovala nespokojnosť s realizačným procesom reformy.
"Neviedla sa tak, ako sme si predstavovali. Nie sme spokojní, ako reforma celkovo doposiaľ prebieha a ako je zo strany štátu financovaná. Starostovia sú z toho nešťastní. Nemáme z čoho financovať energie v školstve, pretože 4,8 - percentné navýšenie nekryje ani infláciu, nie to ešte zvýšenie jej cien," zhrnul pripomienky starostov predseda ZMO VR A. Kulik.
Dodal, že za minulý rok obec Dlhé Klčovo má nedoplatok na energiách v materskej škole vo výške 47- tisíc korún a za prvé dva mesiace tohto roku musí zálohovo zaplatiť faktúru vo výške 103-tisíc korún.
Spolu je to 150-tisíc korún a obec na mesiac dostáva príjmy vo výške zhruba 170-tisíc korún. "Kde sú ešte mzdy a ďalšie náklady na prevádzku úradu?" rozčuľoval sa A. Kulik.
Financovanie prenesených na samosprávu kompetencií nerozčuľuje len jeho, ale aj ostatných starostov. Preto sa prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Igor Pribula podujal na rokovanie s riaditeľom závodu Slovenského plynárenského priemyslu v Michalovciach ako ďalej v platbách za dodávky plynu školským zariadeniam. Na 13. sneme ZMO VR zaznela myšlienka: "Nebudeme ďalej preberať kompetencie, lebo sa nedá takouto formou pracovať."
Odmietnutie ďalšieho prevodu kompetencií zo štátnej správy na samosprávu starostovia obcí okresu Vranov nad Topľou chcú iniciovať v celoslovenskom rozmere na aprílovom sneme ZMOS, pretože podobnú skúsenosť s realizovaním prenesených kompetencií sú vo všetkých regiónoch. A. Kulik vyjadril všeobecný názor samosprávy: "Aj vláda musí hľadať spôsoby, ako pomôcť pri financovaní prenesených kompetencií."
Zatiaľ starostovia obcí okresu Vranov nad Topľou hľadajú spôsob, ako ísť na vlastné problémy v regióne. Pôjde najmä o riešenie otázok životného prostredia, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a cezhraničnej spolupráce. Do ich riešenia chcú zapojiť čo najviac ľudí, aby sa občianska aktivita prebudila v čo najširšom zábere.
"Chceme mať zastúpenie aj v Rade združenia zo všetkých častí okresu pomerne k počtu združených obcí," vyjadril sa nový predseda ZMO VR A. Kulik.
Ich regionálne združenie už bude zahŕňať všetky obce okresu, pretože aj obce Vechec, Slovenská Kajňa a Benkovce prejavili záujem zaradiť sa do činnosti ZMO VR, z ktorého pred rokmi vystúpili. Najväčší dôraz však mienia klásť na dotiahnutie reformy verejnej správy, pretože doterajší spôsob prenosu kompetencií samospráve skôr podkopáva nohy.
"Chceme dať najavo, aby sa pýtali aj nás, tých, čo s tým robíme priamo, aby sa smerovanie reformy nerobilo len z Bratislavy v rovine teoretickej a my potom máme s tým len problémy," ukončil tému A. Kulik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.