totiž na tento rok nevyčlenila ani korunu na podporu proexportnej poľnohospodárskej politiky. Akosi sa podľa nich neberie do úvahy, že krajiny EÚ a okolité štáty, ktoré dostali pozvánku do tejto európskej spoločnosti, podporujú agrosektor v oveľa väčšej miere.
Na Slovensku okrem vyčlenenia okolo 10 miliárd korún na priamu podporu agrosektoru, čo je v porovnaní s okolitými krajinami rádovo oveľa nižšie, všetko ostatné chýba. Vláda ako keby si podľa poľnohospodárov neuvedomovala, že takýmto postojom podkopáva nohy vlastnému agrosektoru v konkurenčnom boji o prežitie. Tento boj sa ešte zostrí po vstupe Slovenska do EÚ. Chýba najmä ochota vlády zapodievať sa problémami agrosektoru.
Žiadosti o dialóg zostali nevypočuté, alebo sa na stretnutiach jeho požiadavkám nedostalo podpory. Preto všetkých päť organizácií, ktoré združujú poľnohospodárov a potravinárov, začiatkom februára rozbehlo petičnú akciu, pod ktorú chcú zozbierať najmenej stotisíc podpisov. "Keď predložíme vláde petíciu podporenú maximálnym počtom podpisov, bude sa musieť tým vážne zaoberať," uviedol pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ.
Zástupcovia agrosektoru v petícii uvádzajú päť požiadaviek, ale nosnými sú dve - aby vláda verejne deklarovala, že pre poľnohospodárov zabezpečí finančné prostriedky z národných zdrojov na doplnenie priamych platieb EÚ a vyčlení finančné prostriedky na proexportnú podporu poľnohospodárskych výrobkov. So Svetovou obchodnou organizáciou WTO uzavrelo Slovensko medzinárodnú dohodu, podľa ktorej na túto podporu môže vyčleniť do 1,6 miliardy korún. Agrosektor žiada aspoň polovicu.
Poľnohospodári a potravinári petičnú akciu chcú ukončiť koncom februára. Včera boli známe prvé počty zozbieraných podpisov. "Predbežne doteraz hotové petičné hárky obsahujú okolo dvetisíc podpisov zozbieraných v prešovskom regióne," uviedol prvé čísla J. Hanudeľ. Do konca februára chcú zozbierať najmenej 3,5 až 4-tisíc podpisov.
Zatiaľ organizátori petičnej akcie oslovili viac-menej len poľnohospodárske a potravinárske podniky, poľnohospodárske školy a verejnosť na vidieku. "Podpisy sme zatiaľ nezbierali v uliciach, lebo je zima. Keď sa trocha oteplí, oslovíme verejnosť aj takýmto spôsobom," dodal J. Hanudeľ. Agrosektor dúfa, že pomocou petičnej akcie sa mu podarí osloviť aj vládu a parlament.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.