psychiatrického (OLÚP) na Prednej Hore v Revúckom okrese každý klient, ktorý sa rozhodne dobrovoľne liečiť svoju závislosť na alkohole. Momentálne sa z neho, okrem iných, lieči aj jedna učiteľka, zdravotná sestra i matka troch detí z Oravy.
V OLÚP vzostupnú tendenciu závislosti na alkohole u žien evidujú už niekoľko rokov. "Zarážajúci je stúpajúci počet vzdelaných žien či už na vysokoškolskej, alebo na stredoškolskej úrovni. Napríklad za sedem rokov sa v skupinových terapiách vystriedalo asi 450 žien. Z hľadiska povolaní boli na prvom mieste administratívne pracovníčky vrátane manažérok, nasledovali zdravotné sestry, učiteľky a štvrtom mieste lekárky, doktorky filozofie a právničky. Polovica z tých 450 žien sú vzdelané ženy, kým v minulosti sa liečili najmä klientky so základným vzdelaním. V jednej skupine, ktorá ma 30 žien, som mal tri doktorky psychológie. Alarmujúce je, že všetky tri pracovali na oddelení psychiatrie a viedli skupinu alkoholikov," uvádza zarážajúce fakty laicky terapeut Juraj Mariani. Okolo 47 percent tvorili ženy od 40 do 50 rokov. Veľa z nich malo funkčné rodiny a boli matkami detí.
Práve rodiny okrem samotnej ženy trpia najviac, sú to však rodinní príslušníci, ktorí sa snažia situáciu riešiť. "Začala som sa liečiť na nátlak rodiny," hovorí 44-ročná dnes už abstinentka. "Mňa k liečbe dohnali zdravotné problémy," pokračuje robotníčka, ktorá sa počas závislosti pokúsila o samovraždu. J. Mariani potvrdzuje, že v čase pitia sa o samovraždu, alebo aspoň o myšlienky na ňu, pokúsilo 13 z desiatich alkoholičiek. "Pre mnohé ženy som skôr dôverníkov a je samozrejmé, že mne zverené informácie o ich osude neprezradím. Nejedna sa však priznala, že bola sexuálne zneužívaná vlastnými príbuznými a týraná". Príčiny alkoholizmu u žien sú súborom viacerých faktorov. "Alkoholizmus žien vyzerá úplne ináč, ako u mužov a rozdielne ho aj prežívajú. Žena je iná nielen fyziologicky, ale aj psychicky. Veľmi výrazne na ňu vplývajú hormonálne zmeny. V nejednom prípade sa u žien alkoholizmus spája s mesačným cyklom. Neuvedomujú si, že nepijú kvôli tomu, aby zahnali bolesti. Všetko je výsledkom hormonálnych zmien, ktoré vyvolávajú v tom období depresie, stavy úzkosti, nesústredenosť. Tak to zapíjajú a môže to trvať niekoľko týždňov, mesiac čo mesiac. Alkohol má totiž aj niekoľko pozitívnych účinkov, medzi inými aj uvoľňuje a zbavuje stavov úzkosti," hovorí z praxe J. Mariani. Dôsledky ale aj úprava ženského alkoholizmu sú oveľa vážnejšie, ako u mužov. Alkoholizmus mužov sa rozvinie asi po 10 až 15 rokoch, ženám stačí obdobie od 3 do 5 rokov. Mužskú závislosť posudzuje spoločnosť ako súčasť životného trendu, akejsi mužnosti. Ženu už hodnotí moralisticky a tá sa to snaží skrývať. Práve takzvaní skrytí alkoholici tvoria podľa všeobecných štatistík asi 30 percent dospelej populácie, spočítať ich však nedokáže nik. Mnohých hospitalizujú na interných oddeleniach nemocníc s pridruženými ochoreniami. V pozadí je však alkohol, ktorý tieto choroby spôsobuje.
Keďže rozvíjajúci sa alkoholizmus trvá dlho a zasahuje aj rodinu, doporučujú odborníci na Prednej Hore doliečovanie, napríklad formou stretnutia v Klube abstinujúcich alkoholikov s mesačnou periodicitou. Takzvaný A klub funguje už 23 rokov a za ten čas sa za jeho členov hlásilo celkovo 361 ľudí, z toho 140 žien. Zo všetkých abstinuje takmer 60 percent, hoci J. Mariani tvrdí, že za úplne vyliečeného alkoholika sa nedá považovať ani jeden. "Aj teraz tu máme jedného klienta, ktorý abstinoval 16 rokov". Sám J. Mariani bol pacientom ústavu a abstinuje od roku 1975. "Smutné je, že alkohol nalievajú už aj deťom a nielen v rodinách, ale aj v pohostinstvách. V jednej ankete napríklad značné percento stredoškolákov odpovedalo, že po pár pohárikoch sa ľahšie komunikuje".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.