Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK). Ako zdôraznil predseda SOPK Peter Mihók, Eurokluby budú od marca pokračovať rotujúcim systémom, teda raz za dva týždne. V prípade východu sa budú realizovať v Košiciach, Prešove a v časti stredoslovenského regiónu, teda v Lučenci.
Adresátmi môžu byť nielen podnikatelia, ale aj laická verejnosť, ktorú zaujímajú výhody aj riziká vstupu do EÚ, či mechanizmus dodržiavania podmienok vo výrobných a obchodných odvetviach. Organizátori budú pozývať k danej téme fundovaných odborníkov. "Ľudia sa už musia naučiť začať pýtať, čo im vstup do EÚ prinesie. Preto vytvárame mechanizmus, aby dostali informáciu a v druhej polovici Euroklubu sa mohli na konkrétne problémy opýtať. Výstup bude aj v tom, že každý účastník dostane publikáciu k téme. Cyklus vyvrcholí v apríli 2004," informoval nás Mihók.
Medzi čestnými hosťami včerajšieho podujatia bol aj vedúci delegácie Európskej komisie na Slovensku Erik van der Linden. Hovoril o úlohách Slovenska pred vstupom do EÚ v troch okruhoch problémov. Spomenul súdnictvo, boj proti korupcii a osobitne sa venoval otázke čerpania prostriedkov z fondov EÚ. "Okamihom vstupu Slovenska do Európskej únie sa slovenské súdy stanú zároveň európskymi súdmi, to znamená, že musia fungovať efektívne a korektne. Viem, že v tejto oblasti sa už dosiahlo veľa pokroku a že slovenská vláda chce pokračovať v nastúpenom trende," uviedol Linden.
V súvislosti s korupciou poznamenal, že korupcia nie je len slovenským problémom, existuje aj v iných krajinách, ale je nevyhnutné s ním bojovať. Najväčšiu pozornosť venoval regionálnym projektom, respektíve možnostiam prístupu k fondom, ktorý sa na budúci rok značne rozšíri. "Čerpanie prostriedkov môže zabezpečiť, aby sa znižovala priepasť medzi bohatšími a chudobnejšími regiónmi. Práve ľudia na východe Slovenska vkladajú do tejto možnosti veľké nádeje, lebo tak sa môže zlepšiť kvalita ich života, ako aj šance zamestnania sa," konštatoval, ale jedným dychom dodal, že doterajšie možnosti východ Slovenska veľmi nevyužil.
Zdôraznil, že štátna spáva, vyššie územné celky, samospráva, tretí sektor a podnikatelia musia spolupracovať, aby boli regióny schopné predkladať akceptovateľné projekty bez formálnych nedostatkov.
Generálny riaditeľ Sekcie európskej integrácie ministerstva zahraničných vecí SR Miroslav Adamiš rozobral výsledky prístupových rokovaní a dopady na Slovensko po vstupe do EÚ, pričom pripomenul, že termín referenda o vstupe sa blíži: "Miestenku do únie máme rezervovanú. Referendum je príležitosťou na to, aby ju obyvatelia Slovenska potvrdili."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.