nesie názov "Bardejovský". Jeho príslušníci totiž ešte ako súčasť prvého armádneho zboru počas II. svetovej vojny v januári 1945 oslobodzovali Bardejov. Delegácia bardejovského mestského úradu v týchto dňoch družobný Mikulov navštívila, aby sa prišla rozlúčiť s tamojšou posádku. Mikulovský vojenský útvar, ktorého vznik siaha až do roku 1642 a patrí k najstarším peším plukom v Európe, bude totiž existovať iba do konca septembra.
Z rozhodnutia velenia Armády Českej republiky (AČR) v Mikulove nikto nie je nadšený, dokonca ani samotný veliteľ útvaru pplk. Jan Straka. Podľa slov vrchného inšpektora AČR Jozefa Fedorka (mimochodom rodáka z Dubovej v okrese Bardejov) sa stav vojenských posádok v Čechách zníži z terajších 148 na 36. Ako poznamenal, tento trend je badateľný nielen v Čechách, ale aj u armád podstatne väčších - americkej či ruskej.
V súvislosti s rušením mikulovskej posádky má hlavu v smútku aj radnica. Majetok AČR totiž bezodplatne prechádza na mesto a celý rozsiahly objekt bude potrebovať len na udržanie a stráženie milióny korún.
V tejto súvislosti sa nedá nespomenúť, že nie tak dávno sa rozhodovalo o rušení bardejovskej vojenskej posádky. Argumenty predstaviteľov mesta Bardejov a armádnych špičiek zabrali, potvrdzuje to skutočnosť, že v Bardejove si našiel zázemie 2. prieskumný prápor.
Veliteľ vojenskej posádky z Mikulova pplk. J. Straka sa ešte chystá navštíviť Bardejov. Čaká ho povinnosť odovzdať štandardu "Bardejovského" mikulovského útvaru do rúk primátora Bardejova Borisa Hanuščaka.
Autor: šhi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.