síl SFOR v Bosne a Hercegovine, si naši vrtuľnikári zaslúžili uznanie. Dvadsaťčlenná skupina v tomto priestore plnila najmä prepravné úlohy, keď do havárie mala k dispozícii dva vrtuľníky Mi-17. Holandská strana, s ktorou pôsobili v spoločnej jednotke, hodnotila ich prácu pozitívne a velenie SFOR prejavilo záujem o predĺženie misie o ďalších šesť mesiacov.
Včera sa so skupinou 18 príslušníkov 3. LZ v Prešove - traja piloti sú už pár dní v Bosne a Hercegovine - prišiel rozlúčiť veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR genmjr. Jozef Dunaj a primátor mesta Prešov Milan Benč. J. Dunaj vyzdvihol význam tejto misie, ale zdôraznil najmä nevyhnutnosť dodržiavať všetky opatrenia prijaté po haváriách stíhačiek MiG-29 a vrtuľníka Mi-17: "Výsledky vyšetrovania havárie vrtuľníka potvrdili, že došlo k zanedbaniu základných zásad pre letovú činnosť. Predpisy, ktoré platia pre územie Slovenskej republiky, platia aj pre Bosnu a Hercegovinu," pripomenul.
V dôsledku tejto havárie slovenská vrtuľníková jednotka má na mierovej misii k dispozícii len jeden modernizovaný dopravný vrtuľník Mi-17, ktorý prednedávnom absolvoval technickú prehliadku v domovskej základni v Prešove. Ďalší dostane potrebnú prístrojovú výbavu podľa vyjadrenia J. Dunaja do konca apríla: "Finančné prostriedky sme mali aj minulý rok a aj teraz sme túto potrebu mali pokrytú. Akurát komponenty sú dovážané zo zahraničia, kde spadajú pod licenčné konanie a to je ten problém, že niekde to trvá rok," dodal.
K tomuto modernizovanému vrtuľníku by v máji mal pribudnúť ešte jeden. Celkom sa do konca roka na Slovensku majú modernizovať dva roje vrtuľníkov Mi-17 a Mi-24, aby boli pripravené na nasadenie v podobných mierových misiách. Pokiaľ prvá misia prešovskej vrtuľníkovej jednotky v Bosne a Hercegovine stála 20 miliónov korún, z čoho holandská strana poskytla palivo a 25 percent z amortizácie techniky počas štyroch mesiacov, druhá misia je plne v réžii Slovenska. Nie všetko sa však dá merať peniazmi. J. Dunaj k tomu poznamenal: "Naši ľudia spolupracujú s členmi NATO, takže z tohto pohľadu je misia perfektnou prípravou priamo v praxi. Doma by sme asi len ťažko dokázali pripraviť takýto výcvik, hoci musím povedať, že náš výcvik pokiaľ ide o vrtuľníky sa príliš nelíši od výcviku v krajinách NATO."
Prítomných rodinných príslušníkov odchádzajúcich vojakov do misie tieto odborné záležitosti príliš nezaujímali. Pohľadmi hľadali svojich v nastúpených jednotkách. Ani nie dvojročný Dominik Borbuliak si skôr hľadal svoju zábavu. "On ešte nevníma, že otec ide preč," odpovedala zaňho jeho mamička Mária Borbuliaková, ktorej manžel Branislav je medzi dobrovoľníkmi odchádzajúcimi do Bosny a Hercegoviny. Branislavova matka Eva Borbuliaková sa priznala k zmiešaným pocitom z odchodu syna: "Tam sa nebojuje, ale vo svete je taká situácia, že človek nikdy nevie kedy sa čo môže zomlieť." Preto bolo namieste želanie, ktoré včera počas slávnostného nástupu vyslovoval každý: "Šťastný návrat domov." Prvá skupina prešovských vrtuľnikárov cestuje do Bosny a Hercegoviny dnes, ďalšia v piatok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.