pre zahraničnú politiku (SFPA) v Bratislave. V priestoroch prešovského hotela Senátor si Prešovčania vypočuli prednášku na tému Terorizmus a medzinárodná bezpečnosť. Medzinárodný terorizmus definoval ako boj, v ktorom sú zastúpení ľudia viac ako jednej krajiny: "Ak zasiahne terorizmus jednej krajiny do druhej, je to medzinárodný terorizmus," rozvádza Samson.
Od summitu NATO v roku 1990 sa podľa jeho slov začal terorizmus prvýkrát vnímať ako riziko medzinárodnej bezpečnosti, čo dokázalo aj posledné desaťročie. Vyvrcholilo to útokom islamských fundamentalistov na Spojené štáty americké (USA). Odvtedy sa stal terorizmus v zahraničnej politike USA témou číslo jedna. "Medzinárodné a nadnárodné organizácie dodnes nedospeli k jednotnej definícii terorizmu, ktorých existuje približne sto. Dokonca ani OSN si s tým nedokázala poradiť," vraví I. Samson a pokračuje, že terorizmus sa často zamieňa s bojom za národné oslobodenie: "je rozdiel medzi izraelským národnooslobodzovacím bojom a napríklad čečenským terorizmom. Ak niekto spácha násilie na vládnuce elity a ohrozí ich rodiny, jedná sa jednoznačne o terorizmus."
Samson poukázal na to, že terorizmu sa darí v demokratických štátoch, naopak v totalitárnych režimoch akoby neexistoval. Takisto tvrdí, že bez pozornosti médií by fungoval v slabšej, takmer neviditeľnej podobe: "Ruská duma presadila obmedzenia pre novinárov a uzákonila , čo majú novinári písať a na čo majú zákaz. To je sen mnohých amerických politikov." Európa ťažko pristúpila na nerešpektovanie medzinárodných dohôd o nezasahovaní do vnútroštátnych problémov krajín. Napriek tomu podľa Samsona Európska únia ako vojenský trpaslík nedokáže ovplyvniť rozhodnutie ekonomického a vojenského giganta USA bojovať proti terorizmu aj bez súhlasu európskych mocností. Akciou NATO proti suverénnemu štátu, bývalej Juhoslávii, ktorá Francúzku, či Nemecku síce nevyhovovala, ale nezastavili ju, vznikol precedens, ktorý je v rozpore z rozhodnutím Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov (OSN). Budúcnosť boja proti medzinárodnému terorizmu vidí I. Samsom práve v rukách OSN: "Alebo sa OSN reformuje a dokáže regulovať medzinárodný terorizmus tým, že sa bude pridržiavať medzinárodných práv alebo to nedokáže a USA v tomto boji nikto nezastaví.""
Pre Slovensko je hrozba terorizmu zatiaľ hypotetická. Chceme sa však zaradiť do západného sveta a týmto krokom sa môžeme začať podľa Samsona obávať: "Islamský fundamentalizmus sa bojí o prežitie. Ich boj nie je namierený proti USA. Je to terorizmus proti civilizácii, ktorá sa nestotožňuje s hodnotami vyznávanými islamom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.