pozastavenia alebo krátenia dávky, sa doposiaľ v praxi nevykonáva.
"Ľuďom v dedine prácu dám, máme jej dosť. Je však otázne, ako sa k tomu postavia samotní nezamestnaní," obáva sa projektu pripravovaného úradom práce starosta obce Hrhov Arpád Sepeši. Podľa jeho názoru je zmena týkajúca sa počtu odpracovaných hodín a dní, vzhľadom na pracovnú činnosť nereálna. "Udiali sa zmeny asi v tom zmysle, že na miesto 4 hodín 5-krát v týždni, budú musieť nezamestnaní odpracovať 3 hodiny denne po celý mesiac. Chlap príde pracovať napríklad k dokončovaniu kultúrneho domu a len čo sa rozhliadne, je po pracovnom čase," hovorí A. Sepeši.
Ďalší problém vidí starosta v bezpečnosti pri práci, za ktorú je zodpovedná obec. Na jej náklady tiež idú školenia o bezpečnosti. Napriek všetkým problémom pokladá myšlienku využitia nezamestnaných A. Sepeši za dobrú. Avšak prax a teória bývajú často odlišné a zodpovednosť tých, ktorých sa to priamo dotýka sa nedá predpokladať.
Podobný názor na spoluprácu v probléme nezamestnanosti má starosta obce Brzotín František Bačo: "Netvrdím, že projekt, ako taký, je zlý. Treba sa však prizrieť na rozdielnosť obcí," ktorú vidí starosta vo vysokom počte Rómov v dedine. "U nás ich máme 41 percent. Ako zabezpečiť, aby pracovali? Keď sme mali ľudí na VPP v jeden deň prišiel do roboty a druhý deň kradol. Odhliadnuc od toho, že v projekte by sa mali vystriedať všetci nezamestnaní a my ich máme asi 65 percent z celkového počtu ľudí v dedine, je potrebné vykonať pre všetkých bezpečnostné školenie," vysvetľuje F. Bačo.
Všetky vymenované problémy brzdiace rozbehnutie projektu, nezakrývajú fakt, že v obci sa každá pomocná ruka zíde. "Rekonštruujeme kúriu, je potrebné vybudovať nové rigoly, no roboty máme ako na kostole," dodáva F. Bačo.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.