si ju z prameňa, z ktorého čerpá aj novovybudovaný závod na plnenie do plastových fliaš, chodia odoberať už niekoľko rokov.
Vrt zachytáva prítok minerálnej vody v hĺbke 98,5 až 99,5 metrov z najspodnejších treťohorných vrstiev. Sú tvorené porušenými a skrasovatenými vápnitými zlepencami. Voda v Tornali vznikla infiltráciou zrážok v oblasti Slovenského krasu a vo väčších hĺbkach sa obohacovala o minerály. Zachytili ju v roku 1957 pri hydrogeologickom prieskume, orientovanom na získanie pitnej vody. Odberný vrt vybudovali v roku 1988.
Odborník RNDr. Pavel Fecek tvrdí, že: "gemerská minerálna voda je osobitá nielen v podmienkach Slovenska, ale i v strednej, možno aj v celej Európe". Pre stálosť chemického zloženia a prirodzený obsah oxidu uhličitého ako jedna z mála vôd podľa neho nevyžaduje žiadnu úpravu. Upozorňuje na jej veľmi dobrú kvalitu aj z hľadiska zdravotnej nezávadnosti. Voda má podľa odborníkov unikátnu kombináciu horčíka a vápnika. Má antistresové a povzbudzujúce účinky a je účinná pred niektorými civilizačnými chorobami.
Prvá písomná zmienka o minerálnych vodách niekdajšej Gemerskej stolice pochádza z roku 1769. Tento údaj sa dnes objavuje aj na etikete fľaše Gemerka. Prvá zmienka vznikla na základe nariadenia Márie Terézie, ktorá žiadala od stoličného fyzikusa Františka Keszlera správu o prameňoch minerálnych a termálnych vodách celej monarchie. Správa s chemickými rozbormi dokazuje, že Gemer je na ne veľmi bohatý.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.