na stretnutiach ústredného riaditeľa SRo Jaroslava Rezníka s predstaviteľmi rusínskych a rusínsko-ukrajinských organizácii. Okrem toho rokoval J. Rezník v Prešove na túto tému s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Petrom Chudíkom a pravoslávnym arcibiskupom vladykom Nikolajom.
Ústredný riaditeľ SRo touto návštevou Prešova plní povinnosť, ktorú voči nemu pri zámere presťahovať HR NEV do Košíc vzniesli dva výbory Národnej rady SR a Rozhlasová rada SR. Tie vyžadovali, aby sa najprv uskutočnili rokovania s príslušnými miestnymi štátnymi a samosprávnymi orgánmi ako aj so zástupcami národnostných organizácií.
"Neberte nám symboly. Rozhlas je jedným z posledných živých symbolov našej národnostnej menšiny," apeloval na ústredného riaditeľa SRo člen predsedníctva Ústrednej rady Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenska Ján Tiľňák.
Na otázku predsedu Svetového kongresu Rusínov Alexandra Zozuľáka J. Rezník odpovedal, že síce nič nie je definitívne rozhodnuté, ale chce ich presvedčiť o správnosti svojich argumentov.
Na samotnom postoji ústredného riaditeľa SRo sa veľa nezmenilo. Zopakoval argumenty, ktoré prezentoval aj 12. februára na tlačovke na pôde HR NEV SRo v Prešove. Sú predovšetkým ekonomického rázu, keďže cena hodiny vysielania z Prešova je najdrahšou v rámci SRo. J. Rezník spomenul aj náklady na prevádzku budovy HR NEV. Na tento rok pre túto redakciu pripadá rozpočet vo výške 21,5 milióna korún, hoci predtým ročné rozpočty nikdy nepresahovali 14 miliónov. Z 21,5 milióna korún je len 5,5 milióna určených na výrobu programu a vysielanie, zbytok pohltí prevádzka budovy.
O nej sa J. Rezník vyjadril, že od začiatku je pre potreby HR NEV nadrozmerná. Podľa neho tým, že sa prepustí obslužný personál a zaniknú náklady na prevádzku budovy, v prípade vysielania národnostného programu z košického rozhlasového štúdia vzniknú podmienky na dvojnásobné zvýšenie honorárov pre autorov relácií a príspevkov.
J. Rezník ako nóvum pripustil, že spolu so spravodajcami Reginy a Radiožurnálu môžu v prenajatých miestnostiach Župného domu od mesta zostať v Prešove aj redaktori rusínskeho a ukrajinského vysielania. Tí tu nahrajú príspevky, zostríhajú ich na počítači a odošlú ich do Košíc, kde ich vo vysielaní odprezentuje službukonajúci moderátor.
Túto možnosť J. Rezník pripustil potom, čo na stretnutí so zástupcami rusínskych organizácií zaznel návrh, aby aspoň rusínske vysielanie zostalo v nejakej inej budove, ale v Prešove.
Ďalšou novinkou je to, že J. Rezník minulého týždňa absolvoval rokovania s novým vedením Slovenských telekomunikácií a dohodol výstavbu FM vysielačov v Snine a v Starej Ľubovni, ktoré by mali byť v prevádzke od apríla budúceho roku a mali by slúžiť na šírenie národnostného vysielania SRo na severovýchode Slovenska. Podotkol, že sa ešte vedú rokovania o zriadení podobného vysielača v Bardejove s presahom na Prešov. Zámerom vedenia SRo je rozšíriť výrobu umelecko-publicistických a umeleckých národnostných programov, na ktoré doteraz nebol dostatok finančných prostriedkov.
Finančné problémy SRo zástupcovia rusínskych a rusínsko-ukrajinských organizácií chápu, ale proti premiestneniu HR NEV z Prešova do Košíc protestujú, hoci na stretnutí J. Rezníka so zástupcami rusínskych organizácií padol aj názor, že ho môžu akceptovať, ak bude zaručené samostatné rusínske vysielanie a zlepšenie jeho kvality. Pritom bývalý predseda Rusínskej obrody Slovenska Vasiľ Turok nadhodil hypotetickú možnosť, ako by sa cítili Slováci, keby po vstupe do Európskej únie im bolo navrhnuté, aby rozhlasové vysielanie pre nich zabezpečoval spoločný český a slovenský rozhlas umiestnený v Brne.
J. Tiľnák argumentoval, že čiastka 22,5 milióna korún potrebná na sanovanie budovy HR NEV v Prešove, na ktorej v minulom roku praskol obvodový múr, je nadhodnotená, pretože statický posudok hovorí len o čiastke okolo 4,5 milióna korún. Pritom SRo vynakladá päť miliónov korún na presťahovanie HR NEV z Prešova do Košíc. J. Rezník oponoval: "Za týmito číslami si stojím." Pritom ide, ako sa vyjadril tajomník ústredného riaditeľa SRo Peter Varga, o dobudovanie dodatočných inteligenčných technológií, ktoré už sú v rozhlasových budovách v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Nie sú však nevyhnutné, keďže v Prešove redakcia pracovala aj bez nich.
Napriek tomu nezískal súhlas pre svoj zámer ani u predsedu Prešovského samosprávneho kraja P. Chudíka aj napriek snahe pochopiť dôvody, ktoré J. Rezníka k tomu vedú: "Prostriedky, ktoré ušetrí Slovenský rozhlas v Prešove, sú v porovnaní s jeho rozpočtom zanedbateľné. Pokiaľ Slovenský rozhlas nemá prostriedky na zabezpečenie národnostného vysielania, je povinný ho zabezpečiť štát."
Podobné odmietavé stanovisko zaujal aj vladyka Nikolaj. "Prešov je kultúrnym a náboženským centrom našej národnostnej menšiny a je neprirodzené, aby sme nemali rozhlas v najväčšom a najľudnatejšom kraji, v ktorom žije prevážna väčšina národnosti," vyjadril sa tajomník Posvätnej Synody Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku prof. Milan Gerka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.