Iraku preletelo 100 amerických lietadiel, pozemnou cestou zase prekročil slovenské územie jeden americký transport. Parlament dal tiež mandát slovenskej vojenskej protichemickej jednotke pôsobiť v Kuvajte. Je teda Slovensko vo vojnovom stave s Irakom? - spýtali sme sa včera v Prešove predsedu branno-bezpečnostného výboru Národnej rady Róberta Kaliňáka (Smer).
"V zmysle medzinárodného práva budeme vo vojnovom konfliktne s Irakom v okamihu, keď naši vojaci pôsobiaci v Perzskom zálive prekročia jeho hranice. Slovenskí vojaci budú výrazne ohrození, lebo sa na nich nebude vzťahovať Ženevská konvencia. Mnohí síce tvrdia, že ju stačilo podpísať, aby platila na našich vojakov. Nie je to však pravda. Ženevská konvencia počíta s klasickou štandardnou vojnou, to znamená s vyhlásením vojny a tiež vojnového stavu. Slovensko však Iraku vojnu nevyhlásilo a slovenskí vojaci potom neoprávnene vstúpia - ešte sa to síce nestalo - na územie Iraku a vtedy sa na nich naozaj Ženevská konvencia vzťahovať nebude. Potom by som chcel vidieť, akú zodpovednosť voči sebe vyvodí vláda až sa stanú obete na životoch."
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac vyhlásil, že na Slovensku existuje takmer nulový predpoklad, že v súvislosti s vojnou v Iraku dôjde k priamemu ohrozeniu obyvateľstva. Poslanec Kaliňák s týmto nesúhlasí. "Povedať niečo také je nezodpovedné. Veľmi nezodpovedné, lebo nepripravenosť by nám mohla spôsobiť situáciu, ktorá vznikla v Spojených štátoch."
Podľa poslanca si minister Palko dostatočne uvedomuje situáciu "a snaží sa prijať opatrenia, aktívne sa monitoruje hranica Slovenskej republiky, pozorne sa monitoruje arabská komunita v rámci Slovenskej republiky. Neznamená to však, že práve iba táto by mala byť rizikovou. Je nutné monitorovať všetky pohyby v rámci podozrivých skupín".
Zdôraznil, že riziko tu určite je, špeciálne preto, že na rozdiel napríklad od Maďarska Slovenská republika vyslala vojakov do oblasti. "To znamená, že Slovensko je rizikovejšou krajinou a môže sa stať, že určitá časť odvety, ktorá by mohla patriť všetkým krajinám, ktoré sa zúčastňujú priamo na vojenskom konflikte, môže do problému vtiahnuť Slovensko." Podľa Róberta Kaliňáka je určite veľmi vhodná obozretnosť obyvateľov. "Je dôležité, aby ktorúkoľvek podozrivú záležitosť okamžite hlásili polícii."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.