opatrenia. Vo zvýšenej miere strážia objekty, kontrolujú pohyb neznámych ľudí a áut a školáci nacvičujú evakuáciu ako v prípade požiaru. O tom, že to nie sú len prázdne slová kompetentných a zodpovedných pracovníkov, sme sa mali možnosť presvedčiť na vlastnej koži.
Situáciu sme sa rozhodli preveriť na vodohospodárskom diele na Dedinkách. Niečo sme stihli odfotiť na jednej strane mosta. To sme však ešte nevedeli, že náš pohyb v okolí priehrady monitorujú ďalekohľadom pracovníci bezpečnostnej služby. Voľný pohyb na hrádzi trval necelú minútu. "Čo tu robíte?! Tu nemáte čo fotiť!" prekvapil nás odrazu pracovník Povodia Bodrogu a Hornádu. Jeho prísny pohľad sme zmiernili až vtedy, keď sme oznámili, že si preverujeme, ako rizikové lokality chránia pre možným útokom. "Mohol by som vám dať putá," povedal, pričom vysvetlil, že službukonajúci chlapi môžu podozrivého návštevníka nielen skontrolovať, ale v prípade odporu aj založiť putá.
Niekoľkominútová debata vyvolal rozruch aj na druhej strane mosta, predeľujúceho priehradu. Odtiaľ sa k nám už vybrali ďalší traja strážnici. Na Dedinkách je teraz o niečo viac ochrancov, omnoho viac pozorujú okolie. Dôvod nie je zanedbateľný. Keby niekto zaútočil na toto dielo, z ktorého vyrábajú elektrickú energiu, hrozilo by nielen chemické znečistenie, ale aj vyliatie obrovského množstva vody. Ohrozených by bolo niekoľko dedín. "Nehnevajte sa, teraz tu naozaj nemôžete fotiť a nemôžeme vám odpovedať ani na vaše otázky," skončil našu návštevu jeden z pracovníkov.
Strategicky významný podnik v Rožňavskom okrese, kompresorová stanica SPP, divízie Slovtransgazu, závod v Jablonove nad Turňou, prijala špeciálne opatrenia. Riaditeľ závodu Ladislav Marič odmietol špecifikovať, aké riziká hrozia, ako aj konkrétne opatrenia vo vnútri podniku. Aj tu však prezerajú každé jedno vozidlo, ktoré vojde a vyjde z areálu. Kontrole bezpečnostnej služby sa podrobia ľudia aj kufre áut. Hoci sa toto stalo pravidlom už pred niekoľkými rokmi, od včerajška sa ostražitosť sprísnila. Na vrátnici si pozorne všímajú každého návštevníka a je jedno, či sedíte v aute na parkovisku, alebo ste v blízkosti brány, kde musíte zastaviť a podrobiť sa kontrole.
V Rožňava zasadla Okresný krízový štáb v popoludňajších, v Revúcej v ranných hodinách. Ako informoval vedúci odboru CO v Revúcej Jozef Nosáľ, v tomto okrese sa okrem klasických opatrení zamerali na dôležité lokality, či podniky, disponujúce nebezpečnými látkami. Napríklad v revúckom zimnom štadióne je 6 ton amoniaku, vo firme Agro- Diesel 20 ton metanolu, vo vodohospodárskom diele Miková je milión metrov kubických vody a chlór. Ochranu obyvateľstva majú zabezpečiť úkryty, sú vypracované plány na núdzové zásobovanie a ubytovanie. Tieto opatrenia si spracúvava každý podnik prostredníctvom svojich bezpečnostných služieb.
Obyvatelia reagujú na vojnu v Iraku rôzne. V Dedinkách si síce uvedomujú dôležitosť vodného diela a riziká s tým spojené. Názory na vojnu však vyhranené nemajú. "Napadlo mi, že prečo by mal Bush vládnuť celému svetu. Na druhej strane je tu však obava z útoku teroristov a zo zbraní, ktoré má Hussajn. Neviem, čo je lepšie. Pravdupovediac, my obyčajní ľudia do toho nevidíme vôbec," povedal jeden z obyvateľov tejto dediny. "Ja nie som za vojnu, to je strašná vec. Aj keď sa mi to nepáči, myslím, že v tomto prípade už iné riešenie nebolo," vyjadril sa ďalší a malú anketu "zaklincoval" odporca vojen, ale aj Hussajna. "Saddám je hlupák, keď to nevedel vyriešiť normálnou cestou už niekoľko rokov!"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.