tejto vplyvnej organizácie jej doterajšieho predsedu Michala Sýkoru, starostu obce Štrba. Ich regionálne združenie vyjadrilo podporu M. Sýkorovi už skôr a členovia Rady Združenia miest a obcí Horného Šariša (ZMOHŠ) na svojom poslednom zasadnutí v Stropkove túto dohodu len zdôraznili. "Tá podpora trvá a budeme sa snažiť, aby Michal Sýkora bol opäť zvolený za predsedu," uviedol pre náš denník predseda tohto regionálneho združenia a primátor mesta Stropkov Imrich Hamarčák (na obr.). Podľa jeho informácie delegáti snemu z Horného Šariša podporia aj návrh novely stanov ZMOS, ktorý už bol prerokovaný na predchádzajúcom zasadnutí Rady tohto regionálneho združenia samospráv.
Nie sú to však jediné návrhy, ktoré zástupcovia samospráv Horného Šariša podporia na sneme ZMOS. "Dohodli sme sa aj na tom, že z hľadiska efektívnosti činnosti ZMOS vo vzťahu k štátnym orgánom by bolo dobre, ak budú zvolení aj platení podpredsedovia, ktorí by priamo zabezpečovali tento styk," uviedol pre náš denník I. Hamarčák. Okrem toho zástupcovia samospráv Horného Šariša predostrú na sneme ZMOS problémy, ktoré ich v poslednom čase najviac trápia a o ktorých rokovali aj na Rade ZMOHŠ. Ide predovšetkým o ťažkosti spojené s prenosom kompetencií zo štátnej správy na samosprávu v oblastiach školstva, stavebného poriadku, opatrovateľských služieb a ďalších. Členovia Rady ZMOHŠ si v tomto ohľade stanovili aj konkrétne úlohy.
Tie sa týkajú najmä ťažkostí s financovaním školstva. "Teraz sa pracuje na vyčíslení reálnych potrieb pre jednotlivé školské zariadenia. Vytvorili sa pracovné tímy z členov Rady, ktorí budú v jednotlivých okresoch koordinovať túto činnosť," vyjadril sa I. Hamarčák a pokračoval: "Podľa dohody so štátnym tajomníkom ministerstva školstva Františkom Tóthom by sme sa mali stretnúť na Mestskom úrade v Stropkove 3. alebo 4. apríla, kde by sme prerokovali tieto reálne potreby, pri ktorých by sme mali pocit, že je ich potrebné riešiť na úrovni ministerstva."
Nielen v oblasti školstva cíti samospráva problémy. Podľa nej ani v iných prenesených kompetenciách nie je stav až taký dobrý, ako sa o ňom zvykne myslieť. "Napríklad zatiaľ sa nerešpektuje zo strany štátnej správy prísľub štátneho tajomníka ministerstva vnútra Martina Pada, že majetok, ktorý bol v štátnej správe používaný na výkon prenesených kompetencií, by mal prejsť na samosprávu." I. Hamarčák uviedol príklad, že doposiaľ nie je doriešená otázka presunu na samosprávu aut, ktoré sa používali na výkon stavebného konania. Všetky tieto problémy bude potrebné riešiť aj v súčinnosti s vedením ZMOS a v rámci celého Slovenska, pretože podobné ťažkostí majú nielen zástupcovia samospráv Horného Šariša.
Predstavitelia Európskej únie vyčítajú slovenským vládnym činiteľom slabé prepracovanie regionálneho rozvoja, čo v blízkej budúcnosti sťaží čerpanie finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov. Nedostatky v regionálnom rozvoji pociťujú aj zástupcovia miestnej samosprávy, ktorí si uvedomujú, že v rámci prenosu kompetencií zo štátnej správy na samosprávu táto oblasť nebola dostatočne doriešená. Kompetencie v oblasti regionálneho rozvoja síce prešli na vyššie územné celky, ale na nižšej úrovni samosprávy tieto kompetencie nie sú jasné definované. "Cítime deficit v tomto smere minimálne ako regionálne združenie," vyjadril názor I. Hamarčák a dodal: "Uvažovali sme aj o možnosti vytvorenia vlastného spoločného útvaru, ktorý by zastrešoval činnosť ohľadne regionálneho rozvoja a následne prípravy projektov pre jednotlivé programy a grantové schémy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.