to ukladá zákon, vyhlasujú verejnú výzvu na upisovanie akcií pre drobných akcionárov.
Mimochodom, tých je 5 800 ešte z obdobia malej privatizácie. "Každý akcionár má právo v lehote 14 dní upísať a kúpiť si akcie, pričom jedna má kmeňovú hodnotu 1000 korún. Ide vlastne o navyšovanie rozhodujúceho vlastníka, teda Nováckych chemických závodov, a. s. Nováky, ktoré kúpili 84,4-percentný podiel Solivarov. Privatizačnou zmluvou s Fondom národného majetku boli zaviazané navýšiť základné imanie, ale v tomto procese nesmú obísť ani minoritných akcionárov," povedal nám včera predseda predstavenstva Solivarov Matúš Murajda (na obr.).
Keď sme sa zaujímali o postup pri získavaní akcií, dozvedeli sme sa, že lehota na vyplatenie finančnej hotovosti od dátumu upísania akcií je 40 dní. Kým v minulosti bola možnosť postupnej úhrady, teraz sa musí obnos vyplatiť naraz. V hre je teda 400-tisíc akcií. Ak doterajší akcionári nevyužijú svoje právo na prednostné upisovanie akcií v pomere ich menovitej hodnoty k doterajšiemu základnému imaniu, môžu ostatní akcionári nasledujúci deň upísať dovtedy neupísané akcie mimo spomínaného pomeru.
Opýtali sme sa aj na výsledky hospodárenia za uplynulý rok, vychádzajúc z predpokladu, že po vstupe strategického investora vlani v máji sa v závode udiali viaceré zmeny. Dozvedeli sme sa však, že v závode sa ešte neskončil audit a až koncom týždňa budú známe konkrétne výsledky.
Pripomeňme si preto aspoň hospodárske výsledky, ktoré dosiahli za posledný banícky rok a ten sa rátal od júla 2001 do júna 2002. V tom čase vyťažili 336-tisíc kubíkov surovej soľanky a vyrobili 99 470 ton soli. Celkový odbyt tvoril 99 131 ton čo vo finančnom vyjadrení predstavuje 316 miliónov korún.
Polovica odbytu smerovala na zahraničné trhy. Po dobudovaní rozostavaného závodu v Zbudzi budú mať Solivary výrobnú kapacitu 300-tisíc ton soli ročne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.