organizácie z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS), ktorý včera v Bratislave novinárom predstavil minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH).
Obyvatelia Starej Ľubovne a Kežmarku by tak mali so súdnymi záležitostiam cestovať do Popradu. Návrh MS totiž nepočíta ani so zriadením pobočiek.
Minister tvrdí, že týmto návrhom chce dosiahnuť funkčnú súdnu správu. Pri návrhu sa podľa jeho slov prihliadalo na doterajšiu sieť, jej personálne a materiálne vybavenie, kapacitu súdov, ale aj predpokladané úlohy, súdivosť obyvateľstva, náklady na chod súdov, vzdialenosť a historické hľadisko.
Podľa slov Anny Andrejuvovej z tlačového odboru MS, jedným z najvážnejších kritérií bola práve súdivosť obyvateľstva. "Tým expertov skúmal súdivosť obyvateľstva za posledných päť rokov. V niektorých regiónoch to bolo menej ako osemdesiat prípadov na tisíc obyvateľov. Súd tam teda logicky nemá zmysel," podotkla pracovníčka MS.
Sudcovia, ktorých súdy budú zrušené by mali posilniť obvodné súdy. Kežmarskí a staroľubovnianski sudcovia by tak mali smerovať do Popradu. "Budú im ponúknuté miesta na najbližších obvodných súdoch," podotkla A. Andrejuvová. Ako dodala, v prípade, že sudca bude mať v jeden deň viac pojednávaní napríklad zo sídla alebo okolia sídla zrušeného súdu, môže pojednávať aj tam. Do Popradu sa pravdepodobne bude sťahovať aj kežmarská a staroľubovnianska prokuratúra.
Zámer MS už zmobilizoval obyvateľov regiónu. Predseda Ľubovnianskeho regionálneho združenia miest a obcí Vincent Kupec pre náš denník uviedol, že starostovia a primátori už predvčerom začali zberať prvé podpisy pod petíciu, v ktorej žiadajú kompetentných o zachovanie súdu v Starej Ľubovni. "Myslím si, že nikdy nie je neskoro, takúto aktivitu vyvinúť. V prípade súdu v Starej Ľubovni ide podľa môjho názoru o politické rozhodnutie KDH. Doteraz sa iba vyčkávalo a zbytočne. Verím, že aj za pomoci petičnej akcie dostaneme do Starej Ľubovne aspoň pobočku súdu," konštatoval pre náš denník predseda združenia.
Flintu do žita nehádže ani ľubovniansky primátor František Orlovský. Ako nám povedal, zatiaľ ide iba o návrh, ktorý musí spracovať ministerstvo, musí ho schváliť koaličná rada, vláda, parlament a podpísať prezident. "Je ešte dostatok času na to, aby sme po každej linke skúsili súdnu štruktúru v meste vybojovať. Chceme v meste zachovať niečo funkčné, čo by našim obyvateľom i obyvateľom okolitých obcí uľahčilo život," vyjadril sa primátor. Dodal tiež, že návrh zrušenia kežmarského súdu ho prekvapil. "Neočakával som to," priznal sa.
O stanovisko sme požiadali aj primátora Kežmarku Igora Šajtlavu. Ten však včera až do uzávierky tohto čísla viedol rokovanie mestského zastupiteľstva. Takisto sa nám nepodarilo spojiť ani s predsedami dotknutých okresných súdov. Ich reakcie prinesieme v najbližšom vydaní Tatranského denníka - KORZÁR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.