stalo predmetom oponentúry poslancov mestského zastupiteľstva a Pamiatkového ústavu, ktorí rozhodli o tom, že pôvodný návrh treba prerobiť.
V utorok sme napriek tomu, že investícia mesta stojí, pri kostole stretli dvojicu robotníkov. Stanislav a Štefan Horváthovci pracovali na obklade samotného kostola, ktorý je predmetom záujmu Rímskokatolíckeho farského úradu v Sabinove. "Robíme tu pri kostole už od deväťdesiateho ôsmeho," vyhlásil hrdo Stanislav s lopatou v ruke. Za pomoc pri rekonštrukcii chlapi nepýtajú žiadnu odmenu. Keď ich dekan zavolá, prídu. "Niekedy nám dá slaninky, niekedy pozve na obed." Štefan od zbíjačky brata doplnil, že Rómovia v Sabinove nemajú kostol. "Pán dekan má kontakty v Nemecku, keď mu pomôžeme, pomôže aj on nám s kostolom."
Pri prácach na kostole pomáhajú aj ďalší traja bratia Horváthovci. Napriek tomu, že sú všetci odkázaní na sociálnu dávku, tvrdia. "Robíme to pre nás a pre Boha!"
Nový návrh riešenia chodníkov v centre Sabinova je podľa informácií primátora Petra Molčana po pripomienkach odborníkov schválený aj pamiatkármi. Do konca roka plánuje dokončenie stavby, o ktorej nebolo jasné, či vôbec bude zrealizovaná. "Stalo sa to pre nás prioritou," tvrdí primátor.
Pôvodný projekt Ing. Arch. Vladimíra Ligusa bol podľa primátora drahší. Realizáciu odobreného projektu, ktorého konečná verzia by mala z Ateliéru Urbeko vzísť do dvoch týždňov, chce mesto zvládnuť za 5-6 miliónov korún. Na zhotoviteľa stavby bude vypísaný konkurz. "Je to dôležitá investícia, ktorá sa robí možno aj na storočie," vysvetlil primátor dôvod pripomienkovania.
Cena stavby bude závisieť od ceny prírodného kameňa, ktorý sa im podarí zohnať. "Nechceme tam mať nič umelé." Dielo nie je predmetom rozpočtu na rok 2003. Primátor tvrdí, že zdroje použijú z odpredaja prebytočného majetku. Zbaviť sa potrebujú napríklad rozostavaného hotela Torysa. Možnosť financovania vidí aj v čerpaní úveru.
Schválený územný plán Sabinova by mal mestu priniesť aj zrušenie premávky v centre mesta. Podľa primátora Molčana si však na pešiu zónu Sabinovčania počkajú 15 až 20 rokov. Keďže pôjde o investíciu Slovenskej správy ciest, skoršie riešenie nevidí reálne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.