Dobšiná zo susednej záhrady 46-ročného Dobšinčana, ktorý tvrdil, že spaľoval len suché lístie. Mestským lesom tým vznikla 50-tisícová škoda. Šťastím v nešťastí bolo, že zem v lese bola ešte veľmi vlhká a nedošlo tak k väčším škodám na majetku.
Aj keď tento požiar nefiguruje ako dôsledok vypaľovania trávy, od minulého týždňa zaznamenali hasiči v Rožňavskom a Revúckom okrese už niekoľko desiatok prípadov "novodobej módy" - vypaľovania. Začínajú s mimoriadnymi opatreniami v podobe námatkových kontrol a obhliadok terénu. "Denne takto objavíme dva až tri požiare," hovorí riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Revúcej Martin Siman. Ľudia si neuvedomujú, že tým ohrozujú nielen seba a okolie, likvidujú rastliny a živočíchy, porušujú zákony, ale spôsobujú škody aj na cudzích majetkoch. "Právne vedomie je nízke," konštatuje M. Siman. V prvom rade by si podľa neho mali sami vlastníci a užívatelia pozemkov uvedomiť, aké nebezpečné je vypaľovanie.
Známe sú totiž aj prípady, kedy pri tom uhoreli ľudia. Na vypaľovanie trávy môžu doplatiť v lepšom prípade fyzické osoby 5 až 10-tisícovou, právnické osoby 250 ale aj 500-tisícovou pokutou.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.