šat za obleky s kravatami, aby pracovali v "službách ľudu". Primátor Kežmarku Igor Šajtlava (na snímke hore) i jeho kolega z Vysokých Tatier Ján Mokoš (na snímke dolu) však svorne tvrdia, že sú proti vojne, ktorá sa na blízkom východe rozpútala.
"Bol som síce vojakom, ale v poslednej dobe som sa venoval skôr urovnávaniu vojenských konfliktov. Musím povedať, že s touto vojnou nesúhlasím a som proti tomu, čo sa v Iraku deje. Myslím si, že konflikt sa mal riešiť cez OSN, ktorá mala do oblasti vyslať mierotvorné sily a nie ísť touto cestou. I keď to nie je vždy to pravé riešenie, v tomto konkrétnom prípade by to bolo možno lepšie ako priamy vojenský zásah," povedal nám I. Šajtlava, ktorý na sklonku svojej vojenskej kariéry pôsobil v niekoľkých vojenských misách OSN.
Napriek svojmu postoju vníma vyslanie a účinkovanie našej protichemickej jednotky v Kuvajte ako pozitívum. Podľa jeho slov naši vojaci nepatria k bojovým jednotkám, ale k tým silám, ktoré na dotknutom území plnia humanitárne ciele, ktoré sú i jemu blízke. "Myslím si, že naši vojaci budú aktívne zmierňovať dôsledky tejto vojny," vyhlásil primátor Kežmarku.
Igor Šajtlava predpokladá, že vojna potrvá dlhšie, ako spojenci pôvodne avizovali. Nevylučuje, že v jej závere Saddám Husajn použije chemické a biologické zbrane "Trocha poznám mentalitu moslimov a nevidel by som to až taká nereálne," dodal bývalý vojak.
Primátor Vysokých Tatier, mimochodom jeden z najlepších pilotov stíhačiek v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch vo vtedajšom Československu si myslí, že každý vojnový konflikt je pre ľudí, ktorí sa v danej oblasti nachádzajú ťažký. Ako bývalý letec pozorne sleduje stratégiu boja, ktorý spojenci zvolili. "Priznám sa, že veľa času nemám, ale najmä večer alebo ráno sledujem, ako sa situácia v Iraku vyvíja a aké postupy spojenci zvolili a použili. Myslím si, že táto operácia je zdokonalením stratégie, ktorá bola zvolená, vypracovaná a realizovaná v tejto oblasti pred niekoľkými rokmi pri operácii "Púštna búrka". V začiatku konfliktu sú rozhodujúce činnosti postavené pred letectvo a námorníctvo a až neskôr prichádza pozemné vojsko, aby vyradilo, alebo obmedzilo činnosť niektorých veliteľských stanovíšť a strategických cieľov," povedal nám primátor.
Podľa neho sú operácie v púšti náročné najmä na psychiku vojakov. Ako príklad uvádza nedávnu zrážku dvoch britských vrtuľníkov. "Niekomu sa to zdá možno nepochopiteľné, ale tí ľudia sú v pod neustálym psychickým tlakom. Musia sa v zlomku sekundy rozhodnúť, čo urobia. Potom dochádza aj k takýmto situáciám" dodal J. Mokoš.
Zaujímavý názor vyslovil prvý muž Vysokých Tatier v súvislosti s otázkou, či by naši piloti zvládli bojové akcie v Iraku. "Nechcel by som podceňovať vycvičenosť našich pilotov, ale v posledných desiatich, pätnástich rokoch došlo k výraznému zníženiu počtu nalietaných hodín a tým klesla aj pripravenosť našich pilotov pre bojové podmienky. V minulých vojnách československí piloti dosahovali vynikajúce výsledky, avšak pri súčastnom stave výzbroje by sme v tomto konflikte asi nezapadli. Naše Migy -29 by mohli slúžiť v rámci obrany, ale z hľadiska úderného letectva by ich efektivita bojového použitia nebola taká vysoká ako u lietadiel, ktoré momentálne spojenci používajú," prízvukuje bývalý stíhač.
J. Mokoš pevne verí, že spojenci sú pripravení na každý krok. Čím viac sa budú približovať k Bagdadu, tým viac nebezpečia bude na nich číhať. "To, ako sa konflikt skončí záleží od toho, či Irak nakoniec použije chemické a biologické zbrane, alebo nie," dodal na záver primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.