záchranného zboru v Revúcej Štefan Nikolovič, ich príčinou bolo vypaľovanie trávy. Podpaľači ignorujúci zákon spôsobili 15-tisícové škody. Všetky prípady budú riešiť kompetentní v priestupkovom konaní, pričom vinníkom - fyzickým osobám hrozí pokuta až do výšky 10-tisíc korún.
Rožňavskí hasiči nemajú pokoja už tretí týždeň. Čiastočne pomohli preventívne výjazdy a prvé blokové pokuty. Stále však platí, že riziká spojené so zakladaním ohňa ľudia podceňujú, a to aj napriek častej medializácii tohto problému, výstrahám v podobe úmrtí pri požiaroch i opakovaním znenia zákona o ochrane pred požiarmi.
Zo štatistík za minulý rok vyplýva, že na území Rožňavského okresu vzniklo vypaľovaním až 79 požiarov. Hasiči zachraňovali lesy až v desiatich prípadoch. Spomínaný zákon NR SR č. 314/ 2001 hovorí, že je zakázané zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu. "Zakázané je akékoľvek vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov. Ak už musia porasty vyčistiť, treba ich pohrabať na kopu a spáliť na bezpečnom mieste v bezveternom počasí," hovorí Š. Nikolovič.
Ďalším problémom zvykne byť dostupnosť terénu. Podľa zákona vlastníci, správcovia a užívatelia pozemkov a nehnuteľností musia hasičom umožniť vstup k postihnutému miestu. Každý by mal prispieť k záchrane majetku či osôb pri požiari bez toho, aby ho k tomu museli vyzvať hasiči či dokonca obec. "Upozorňujem, že v čase zvýšeného požiarneho nebezpečia, teda v tomto období, budú hasiči hliadkovať. Keď zistia, že niekto porušil tieto zákazy a zákonné povinnosti, uložia blokovú pokutu, alebo vec povedú na priestupkové konanie," dodáva Š. Nikolovič.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.