s otcom Antonom prišili pri utorkovej krádeži o desať včelstiev.
"Jedno má pre nás hodnotu päťtisíc korún, pre štát päťdesiattisíc. Naša strata je teda päťdesiattisíc, štát stratil pol milióna. Zo stopercentného úžitku včiel pre štát je desať percent včelárových," vysvetlil Maroš. Jedno včelstvo za rok vyprodukuje desať kilogramov medu. Medzi včelármi platí podľa Maroša Bujňáka pravidlo, že včelstvo patrí tomu včelárovi, ktorému uletelo. "Slušní včelári si včelstvá nekradnú." Na základe svojich kontaktov v brandži zistil, že počas víkendu došlo ku krádeži úľov aj vo Vyšnom Slávkove. "Auto z úľmi, ktoré videli ľudia tu, videli aj v Spišských Vlachoch." Úle, o ktoré prišli Bujňákovci, nepoužíva nikto na Slovensku.
Zlodej si podľa Maroša Bujňáka počínal ako profesionál. "Spomedzi množstva úľov na stanovišti si vybral len tie očividne živé." Či je osadenstvo drevenej búdky v poriadku sa dá zistiť, keď na úľ pobúchate, alebo do neho fúknete. Posledný rok bol pre včelárov najhorší za ostatných tridsať rokov tvrdí. Na Slovensku uhynula v dôsledku melocytózy jedna tretina všetkého včelstva.
Anton a Maroš Bujňákovci s včelami žijú, tradíciu zachovávajú už od obdobia pred druhou svetovou vojnou. Dnes sa starajú o štyristo včelstiev. Okrem medu, ktorého minulého roku dopestovali 2,5 tony, sa venujú výrobe sviečok z včelieho vosku, na trh ponúkajú aj propolis. Svoje produkty ponúkajú len na území Slovenska. "Som zástancom názoru, že med treba dať našim ľuďom." Brezovickí včelári, ktorí ako jediní na Slovensku vlastnia biofarmu, pracujúcu na základe ekologického princípu, vypísali za informáciu, ktorá ich privedie ku zlodejovi úľov odmenu 10-tisíc korún. Minulého roku prišli o šesť včelstiev pri požiari trávy. "Za Márie Terézie bol za krádež včelstva trest smrti. Keď niekto náhodou dostal milosť, uťali mu obe ruky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.