milióna korún štátneho príspevku z ročného limitu 191,4 milióna korún. Okolo 62 miliónov korún bolo uvoľnených na hospodárenie v horských a znevýhodnených výrobných podmienkach, 7,7 milióna korún na prevádzku rastlinnej výroby a necelých tri miliónov korún vyčlenili na produkciu mlieka. Z týchto prostriedkov poľnohospodári mohli nakúpiť kvalitné osivo, prostriedky chemickej ochrany, priemyselné hnojivá a naftu. Sú to všetko intenzifikačné faktory výroby, ktoré by mohli dopomôcť k lepšej úrode. Lenže škrt cez rozpočet im robí počasie.
Poľnohospodárom počasie neprialo ani v jeseni minulého roku a ani začiatok jari nie je o nič lepší. Pre dažde oziminy museli siať ak koncom novembra a obrobenie nemálo hektárov pôdy museli preradiť na jar. Avšak aj teraz po krátkom rozbehu tiež museli v sobotu popoludní prerušiť jarné poľné práce, pretože opäť začalo snežiť a prišli mrazy. Riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč si mohol len povzdychnúť: "Marec je za nami a je najvyšší čas, aby jarné jačmene boli v pôde." Podľa informácií prešovského RO MP SR v prešovskom regióne stihli poľnohospodári zasiať okolo tisíc hektárov jarného jačmeňa, ale je to len okolo 15 percent z odporúčanej plochy a približne 45 percent z podnikateľských zámerov poľnohospodárskych podnikov.
Okrem toho v prešovskom regióne poľnohospodári za krátky čas priaznivého počasia osiali 45 hektárov ovsa, čo je iba päť percent plánu a na Poľnohospodárskom družstve Lemešany dali do pôdy okolo 20 hektárov cukrovej repy. Tento čas poľnohospodári využili aj na prihnojenie 2 238 hektárov ozimnej pšenice, čo je 50 percent osevu a 1 205 hektárov ozimnej repky, čo je 20 percent osiatej plochy touto trhovo výhodnou plodinou. Avšak pri prvých kontrolách stavu porastov zamestnanci prešovského strediska UKSUPu zistili nie príliš potešujúcu situáciu. V okrese Prešov zo 4 127 hektárov vysiatej repky bude potrebné vyorať 1 417 hektárov. Repka zostane len na 66 percentách pôvodnej plochy. V okrese Sabinov z 975 hektárov repky bude potrebné vyorať okolo 360 hektárov a repka zostane na 63 percentách plochy.
"Neteší nás táto situácia, ale myslím, že podobná je na celom Slovensku a zrejme ešte výrazne horšia na Západoslovenskej nížine, kde vyorávky budú ešte vyššie," uviedol M. Košč. Zlepšenie počasia sa podľa meteorológov dá očakávať najskôr zajtra, ale poľnohospodári budú môcť vkročiť do polí až keď cez víkend.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.