zlou sociálnou situáciou, ju v minulom roku dostalo 27 občanov, z toho 13 tých, ktorí sa vrátili z výkonu trestu.
Minuloročný rozpočet počítal v príspevkoch občanom v hmotnej núdzi zo sumou 350-tisíc korún. Jeho plnenie však bolo vyššie o 85 800 korún. Tohto roku sa už ráta so sumou 430-tisíc korún. Väčšinu z týchto prostriedkov použilo mesto na príspevky na stravu pre dôchodcov. Tí majú k dispozícii vývarovňu v pri Dome humanity slovenského červeného kríža v Poschovej záhrade a reštauračné zariadenie Rubín. S otázkou prečo mesto vyčlenilo v rozpočte 430-tisíc korún na príspevky pre občanov v hmotnej núdzi sme sa obrátili na primátora Rožňavy Františka Kardoša. "Keď poznáte situáciu v meste, netreba mať k tomu nijaký komentár," povedal primátor. Po informácii o konkrétnej sume jednorázových príspevkov a počte vyhovených žiadostí dodal, "nie je to náplň samosprávy. Pomoc poskytujeme podľa svojich možností a neporušujeme tým nijaký zákon. Som toho názoru, že o občanov sa má postarať štát," povedal primátor.
V minulom roku zažiadalo o jednorázovú sociálnu pomoc 68 občanov s trvalým pobytom na území Rožňavy. Komisia vyhovela 27 žiadostiam. Z celkového počtu bolo 13 tých, ktorí sa vrátili z výkonu trestu a dve rodiny, ktoré zažiadali o okamžitú pomoc v núdzi. Tá sa poskytuje pri živelných udalostiach. V minulom roku dostali takýto príspevok dve rodiny vo výške 20-tisíc korún. Jednorázovú pomoc dostalo 12 občanov v celkovej výške 41 103 korún," povedala pracovníčka Mestského úradu Ľudmila Erdélyová. "Jednorazovú sociálnu pomoc môže od mesta požiadať občan, ktorý sa v ocitol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov. Nevzniká mu však na ňu právny nárok," dodala.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.