Vincenta Danihela prísľub: "Chceme presťahovať vašu osadu, aby sa nerúbalo v Slovenskom raji," Rómovia z letanovskej osady odpovedali rázne: "Budeme ešte viac rúbať, aby ste nás skôr presťahovali." Dodnes stojí známa rómska osada na svojom mieste so 650 osadníkmi, bez vodovodu, elektrického prúdu, bez plynu. Okolité lesy chránia rómske hliadky pred nájazdom svojich spoluobčanov. Premiestnenie osadníkov na majer v Mečedelovciach či výstavba novej osady v lokalite Strelníky pri Spišskom Štvrtku ostala len na papieri. A to aj napriek vyhláseniam Danihelovej nástupkyne Kláry Orgovánovej, že sa: "aktívne zapojí do celého procesu, ktorý bude smerovať k získaniu novej lokality pre výstavbu rómskej osady".
Dnes je jasné, že presťahovanie rómskej osady pri Letanovskom mlyne sa odkladá. Na neurčito. "Obecné zastupiteľstvo prijalo uznesenie o tom, že súhlasí s pokračovaním v projekte presťahovania osady, no s jednou podmienkou - že to bude osada so samostatným katastrálnym územím a samosprávou," uviedol starosta Letanoviec Peter Kacvinský. Jedným dychom dodáva, že je to v rozpore so zákonom o obecnom zriadení. V praxi by to znamenalo rozdelenie Letanoviec na dve obce, čo je podľa zákona možné len v prípade, ak každá obec bude mať po rozdelení najmenej 3000 obyvateľov. Obec Letanovce túto podmienku nespĺňa. "Okrem toho je na presťahovanie potrebný súhlas samotných Rómov. V osade však spísali petíciu proti. Rómovia chcú ostať tam a sťahovať sa nechcú," hovorí starosta. Pod petíciu, ktorú zorganizovalo Komunitné centrum Združenia občanov Rómov z Kežmarku, sa podpísalo vyše 230 Rómov. Plány na premiestnenie osady z blízkosti Slovenského raja sú teda stopnuté.
Milan Barlog z občianskeho združenia Zachráňme Letanovský mlyn je skeptický: "Snažili sme sa presadiť lokalitu v Mečedelovciach, no je to ťažko priechodné. Stratil som presvedčenie, že sa sťahovanie podarí."
Istú nádej vidí letanovský starosta pri tvorbe územného plánu obce. "Obecné zastupiteľstvo rozhodne o tom, čo a kde sa bude stavať. Pri schvaľovaní územného plánu sa k výstavbe osady môžeme vrátiť," uzatvára P. Kacvinský.
Foto: V drevených chatrčiach bez vody a elektriny žije vyše 650 ľudí.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.