jeseni ozimnou repkou musia vyorať okolo 2 000 hektárov. Avšak aj z plôch, ktoré prezimovali, na 2 593 hektároch je pod 50 jedincov na meter štvorcový a len na 203 hektároch je repky od 50 do 80 jedincov. Preto riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč neskrýva obavy: "Je tam ešte veľká neistota, aký bude ďalší vývoj. Percento vyorávky môže byť ešte vyššie." Je to od prírody rana pod pás pre poľnohospodárov, ktorí si práve od tejto plodiny sľubovali slušnejšie príjmy.
Ozimné obiloviny nečakajú nútené vyorávky až v takomto rozsahu. Ozimnú pšenicu v prešovskom regióne zasiali na ploche 6 047 hektárov a z toho je nahlásených na vyorávku okolo 120 hektárov, čo sú len dve percenta osiatej plochy. Zo 150 hektárov ozimného jačmeňa bude potrebné vyorať päť hektárov a zo 670 hektárov triticale túto procedúru podstúpi 50 hektárov. Drvivá väčšina plôch osiatych ozimnými obilninami po druhej biologickej inventarizácii je však zaradená do kategórie s nižším počtom vzídených jedincov plodiny od 300 do 400 na meter štvorcový.
Akú teda môžu poľnohospodári očakávať úrodu? "Keby som toto vedel! Ale verím, že u obilovín dosiahneme tých tri tony z hektára, čo aj minulého roku. Záleží to aj od ďalších faktorov. Verím, že po tých dažďoch by už horšie nemalo byť," odpovedal M. Košč. Práve počasie robí poľnohospodárov škrt cez rozpočet. Najprv dlhá zima, ktorá neumožnila dodržať agrotechnické termíny v sejbe jarín, a keď je konečne po mrazoch, tak prišli dažde, ktoré opäť neumožňujú poľnohospodárov pokračovať v jarných prácach.
"Jarný jačmeň sa ešte dá siať, hoci agrotechnický termín už uplynul. Napokon aj sa hovorí, že keď nezaseješ v marcu, nebudeš mať jarcu. Musíme veriť tomu, že čo príroda pokazila, to aj napraví," načrtol možnosti najbližších dní pre poľnohospodárov M. Košč. Zatiaľ v prešovskom regióne majú osiatych jarným jačmeňom 1 490 hektárov z plánovaných 4 117 hektárov. Pravdepodobne jarným jačmeňom osejú aj viac hektárov v súvislosti s výpadkov ozimnej repky. "V žiadnom prípade nechceme, aby plochy zostali prázdne," poznamenal M. Košč. Poľnohospodári už netrpezlivo čakajú na zlepšenie počasia, pretože práce je pred nimi viac ako dosť. Jarnú pšenicu v podnikateľských zámeroch majú zaplánovanú zasiať na 113 hektároch, ovsa na 1 137 hektároch, kukurice na zrno na 503 hektároch, hrachu na 91 hektári, slnečnice na 1 000 hektároch, sóje na 304 hektároch, cukrovej repy na 120 hektároch a zemiaky zasadiť na 350 hektároch. Plochy pod jarnou pšenicou, jačmeňom a kukuricou budú zrejme aj väčšie pre veľké vyorávky ozimnej repky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.