Branisko.
Situácia s pitnou vodou začína byť kritická v deviatich studniach pod diaľnicou vo výstavbe. V niektorých studniach klesla voda o deväť metrov, inde až o osemnásť. Najhoršia situácia je v studni rodiny Kollárovcov, kde sa hladina vodného stĺpca ustálila z pôvodných 26 na 8 metrov pri priemere 200 mm. Voda v studni je navyše silne znečistená.
Investor stavby, Slovenská správa ciest, Investorský útvar (IÚ) Košice je po niekoľkých rokovaniach presvedčený, že pri výstavbe postupovali v súlade s platnými normami a zákonom. "Objektívne a spravodlivé riešenie celej situácie a preukázanie príčinnej súvislosti medzi realizáciou výstavby diaľnice a vznikom škodovej udalosti si vyžaduje odborné posúdenie zo strany nezávislých znalcov z odboru vodného hospodárstva, geológie a stavebníctva, k čomu sme v týchto dňoch pristúpili," stojí v reakcii riaditeľa IÚ Jozefa Uebersaxa na opakované žiadosti poškodených občanov o náhradu škody, zo 7. apríla tohto roku.
Cez katastrálne územie obce povedie 30 metrov široká komunikácia v celkovej dĺžke viac ako 2 800 metrov. Že sa voda zo studní stráca spozorovali obyvatelia v jari 2001. Prvé východisko hľadali podľa starostu Ladislava Tkáčika v petícii cez obecný úrad. Keďže neuspeli, bolo im odporučené, aby sťažnosti voči investorovi diela, spojené so žiadosťami o náhradu škody riešil každý z poškodených samostatne.
Poškodení obyvatelia obce sú presvedčení, že k problémom by nebolo došlo, keby diaľnicu situovali tak ako bolo dohodnuté v konaní pred začiatkom stavebných prác v roku 1997. "Bolo dohodnuté, že diaľnica pôjde o 25 metrov vyššie. Vtedajší starosta s obecným zastupiteľstvom bez nášho vedomia povolili, aby cesta viedla nižšie. Bez toho, aby nám o niečom povedali začali stavať," tvrdí Štefan Cicváň.
Vo Fričovciach sme sa stretli s ľuďmi, ktorí sú do jedného presvedčení o tom, že diaľnica obci pomôže, vyvedie frekventovanú dopravnú tepnu z centra obce. Zároveň si kladú otázku, ako je možné, že investor takéhoto monumentálneho diela nedokáže priznať chybu a odškodniť poškodených. Tí sú rozdelení na dva skupiny. Bartolomej Andraščík sa dožaduje vyplatenia škody. Ako inžinier vodár je presvedčený, že prítok vody po nepriepustných vrstvách pieskovca bol výstavbou diaľnice prerušený a pri odstreloch došlo k zmene usmernenia puklinových prítokov do studní. Rodina Kollárovcov peniaze nežiada. "Predtým sme mali vodu čistú ako sklo, chceme ju naspäť," tvrdí pani Terézia. Súčasný stav špinavej vody v studni Kollárovcov postačuje na naplnenie jednej vane. Prítok je nedostatočný, takže na ďalší kúpeľ si zakaždým musia počkať.
Starosta obce Ladislav Tkáčik nechal v súvislosti so stratou vody vo Fričovciach pracovať mimovládnu organizáciu Ľudia a voda. Jej predseda Michal Kravčík v správe z nezávislého prieskumu konštatuje, že "Nepriepustný zaasfaltovaný povrch, ako aj zberné priekopy okolo diaľnice zamedzili prirodzenú akumuláciu dažďových vôd, na ktorých sú občania obce Fričovce bytostne závislí." Kravčík predpokladá, že v budúcich rokoch dôjde k ešte výraznejšiemu poklesu zásob podzemných vôd v obci. Rovnako môže diaľnica výrazne zvýšiť povodňový prietok Svinky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.