nebezpečenstvo nákazy pri prenose vírusu kliešťovej encefalitídy. Infikovaný kliešť môže človeka napadnúť priamo, a tak ohroziť jeho zdravie. Známe sú však aj prípady, keď kliešťový zápal mozgových blán, spôsobený vírusom kliešťovej encefalitídy, zapríčinil prenos na človeka s infikovaných domácich zvierat.
"Boli sme prvou oblasťou, kde bol zistený a kruhom odborníkov popísaný alimentálny prenos kliešťovej encefalitídy na človeka požitím potravy. V roku 1951 sme zaznamenali 320 prípadov pacientov, ktorí sa nakazili po požití surového mlieka, ktoré nebolo tepelne upravené," informovala epidemiologička Štátneho zdravotného ústavu (ŠZÚ) v Rožňave MUDr. Alžbeta Donovalová.
Podľa jej slov žijeme v endemickej oblasti. Poslednú epidémiu zaznamenali v roku 1996 v Gemerskej Polome, kde sa 14 pacientov nakazilo práve po požití tepelne neupraveného kozieho mlieka. "Aj tento rok je potrebné upozorniť občanov na hrozbu kliešťového zápalu mozgových blán, ktorý môže postihnúť rovnako deti i dospelých. Je preto dôležité vyvarovať sa konzumácii surového mlieka. Rovnako dôležitá je aj ochrana pred samotnými kliešťami v prírode," hovorí A. Donovalová.
V prírode je najväčší výskyt týchto parazitov v lese. Zatiaľ sa zdržiavajú viac pri zemi, kým sa stromy viac pokryjú lístím. "Pokiaľ sa ľudia zdržujú v prírode, mali by sa chrániť odevom a dobrým krytím dolných končatín. Samozrejme, nie každý kliešť musí byť automatický infikovaný. Odporúčam však po každom pobyte v lese skontrolovať, či sa na tele kliešť nenachádza. Ak sa tak stane, je potrebné čím skôr ho vybrať pomocou namydleného vatového tampóna. Krúživým pohybom sa inkriminované miesto potiera dovtedy, kým sa kliešť neuvoľní," uvádza A. Donovalová.
Jednou z prevencii na ochranu pred kliešťom je očkovanie. Aby bolo v týchto mesiacoch účinné, malo by k nemu dôjsť už v zimnom období. Pacient si očkovaciu látku hradí sám a je mu aplikovaná v určitých intervaloch v troch dávkach. V rožňavskom okrese sú evidované prírodné ohniská výskytu kliešťovej encefalitídy v Silickej Planine, Betliari, Krásnohorskom Podhradí, Jablonove nad Turňou, Štítniku a Gemerskej Polome.
V Rimavskosobotskom a Revúckom okrese v posledných rokoch epidémiu kliešťovej encefalitídy nezaznamenali. "Objavil sa len sporadický výskyt tohto ochorenia. V okresoch Rimavská Sobota a Revúca evidujeme približne 30 lokalít zvýšeného výskytu kliešťa. Odporúčame, aby sa im ľudia vyhýbali, lebo očkovanie nie je povinné. Pokiaľ ide o pracovníkov lesov, či lesných závodov, ktorí v ohrozených oblastiach pracujú, dostanú od hygienika odporúčanie na očkovanie a poisťovňa im potom očkovaciu látku preplatí. Príkladom sú lokality ako Nižná Pokoradz, Zacharovce, či Hrachovo," informovala pracovníčka ŠZU v Rimavskej Sobote Ingrid Škorňová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.