do článku v niektorom z čísiel Gemerského denníka KORZÁR nezmestili, alebo s niečím, čo vnesie do jednotlivých udalostí v živote Gemerčanov viac svetla. S dojmami redaktorov, ktorí boli "pri tom" a videli, či počuli niečo, čo Vy možno neviete. Ak máte pocit, že viete naopak niečo viac, ako my, napíšte nám.
Uplynulý pracovný týždeň začal o čosi neskôr ako obvykle. S príchodom jari sa už od dávna spájajú sviatky Veľkej noci, ktorá však dávno nie je tým, na čo boli v minulosti zvyknutí naši starí rodičia. Typickú šibačku a oblievačku zažilo len niekoľko nadšencov z radov folklórnych telies. Mužská časť si neodpustila vyoblievať svoje kolegyne. Dvere domov a bytov v meste však pre väčšinu oblievačov ostali zatvorené. Ovárali snáď len staré mamy vnúčikom.
Dopoludnie veľkonočného pondelku sa tento rok nieslo v znamení prázdnych ulíc. Zato popoludnajšie slnko vytiahlo do prírody všetkých, ktorí sa úspešne skrývali pred šibačmi.
Streda priniesla do Rožňavy vzrušenie v podobe vykradnutého benzínového čerpadla. Deň po, sa mestom niesli "zaručené správy" o výške ukradnutých peňazí, ktoré tvorila niekoľkodňová tržba z pokladne. Tie najodvážnejšie hovorili dokonca o rovnom milióne korún. Celú záležitosť oznámil na políciu neznámy volajúci. Ten by do udalosti mohol vniesť svetlo, ale... Napriek výzvam polície o spoluprácu sa do prípadu zrejme odmieta "zamočiť". Fámy o objednávateľovi krádeže budú Rožňavou preletovať zrejme ešte niekoľko dní.
Dôvodov prečo sa obyvatelia jednej obce rozdelia na dva tábory je veľa. Betliarčanov takto proti seba poštvalo päť vyrúbaných smrekov. Požiadavku na ich vyrúbanie si dala cirkev, ktorá sa odvolávala na to, že stromy ohrozovali stavbu kostola aj fary. Obecný úrad žiadosti cirkvi vraj vyhovel až potom, čo si vypýtal súhlas ochranárov aj pamiatkárov. Ochranári naopak tvrdia, že oficiálny súhlas si od nich nepýtal nik. Dopátrať sa k pravde bolo takpovediac nad naše sily, keďže každá strana si stojí za tou svojou. Päťdesiat rokov starým smrekom to už v každom prípade nepomôže. Sú nenávratne preč.
Spásou, či záchranou nemocnice sv. Barbory v Rožňave má byť kontroverzný bývalý infekčný pavilón. Ten, o ktorého osude sa kompetentní nedokážu dohodnúť už niekoľko rokov. Niekoľko miliónovú mesačnú stratu nemocnice vraj odbremení jeho úplné odlúčenie. Košický samosprávny kraj dostal nápad, že sa doň presťahujú mentálne narušené ženy z domova sociálnych služieb v Jasove a nemocnici tak odpadnú náklady na jeho prevádzku. Ale... Projektov na využitie pavilónu už bolo niekoľko a všetky skončili neúspešné. Dúfajme teda, že osud bude k tomuto, zatiaľ poslednému projektu milosrdný.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.