budúcnosťou na západ stopla slovenská polícia v stredu. Arménom urobila konečnú hliadka Odboru hraničnej a cudzineckej polície (OHCP) Oddelenia hraničnej kontroly Zboj. Šestnásťčlennú skupinu s najmladším len dvojmesačným chlapcom chytili prechádzajúc cez les nad obcou Zboj. Keď zistili, že u nás ich cesta končí, do nohy požiadali SR o azyl utečenca.
Indovia padli do rúk Národnej jednotky boja s nelegálnou migráciou (NJBsNM) spolu so svojím prevádzačom. Milan M. z Nižného Hrušova skupinu prevzal od doposiaľ neznámeho Ukrajinca v Michalovciach pri podniku s názvom Idea. Jedenásť vyhladovaných cestovateľov napchal o ôsmej večer do strieborného Opel Omega combi. Za pätnásť tisíc korún sa 26-ročný Milan zaviazal Aziatov previesť cez polovicu Slovenska. Skupinu 18 až 26-ročných Indov, krčiacu sa v combi priestore Opla mal ďalšej osobe predať na Salaši Dechtáre pri diaľnici medzi Liptovským Mikulášom a Ružomberkom. Nepodarilo sa. Už po dvoch hodinách cesty ich v Prešove na Duklianskej ulici zadržali policajti. Indovia boli umiestnení v Útvare pre cudzincov v Sečovciach. V minulosti raz súdne trestaný Hrušovčan bol obvinený z trestného činu nedovoleného prekročenia štátnej hranice. Vyšetrovateľ podal návrh na jeho vzatie do väzby. Auto s humenským evidenčným číslom (EČ) zadržala polícia. Komu patrí sa doposiaľ zistiť nepodarilo. Tabuľky s EČ totiž patria k inému automobilu.
Od začiatku roku sa na území prešovského kraja podarilo policajtom z OHCP zastaviť viac ako 40 nelegálne migrujúcich skupín, s viac ako 350 členmi. Najviac ich bolo z Číny (104), Čečenska (73) a Indie (44). V sieti polície skončilo aj osemnásť Iračanov.
"Migrujú celé rodiny. Zadržiavame starcov, ale aj dvojmesačné deti," tvrdí riaditeľ OHCP v Prešove Milan Štinár.
Veľkú časť migrantov policajti podľa neho zachytia už v zelenom pásme, medzi poslednou slovenskou obcou a hraničnou čiarou. Na odchyte tých, ktorým sa podarí natlačiť do auta prevádzača pracuje na území celého kraja Oddelenie operatívnej činnosti divízia východ NJBsNM. Prevádzači používajú na dopravu "tovaru" vo väčšine prípadov dodávkové vozidlá.
"Ide o to, aby sa do auta vošlo viac ako desať ľudí."
Stredajší prípad dokazuje, že niektorí z dobrodruhov neváhajú použiť aj upravené osobné autá. Strieborná omega nemala zadné sedadlá, okná mala potiahnuté neprehliadnou čiernou fóliou. Pred rokmi sa policajtom podarilo zadržať aj špeciálne upravené nákladné vozidlo Liaz (foto). Na prvý pohľad vyzerá tak, že vezie náklad z dosiek. Pod nimi je však priestor, v ktorom polícia našla viac ako tridsať migrujúcich.
"Hľadajú stále nové možnosti, ako ich dopraviť, aby neboli odhalení."
Cesta bez papierov z krajiny pôvodu migrantov na Slovensko trvá mesiac, stane sa však, že sa sem dostanú i za týždeň dva. Slovenskí prevádzači si nechávajú platiť zálohovite v dolároch. Za skupinu dostanú pri prevzatí desať až pätnásť tisíc korún. Nechodia ozbrojení.
Dolapené skupiny podliehajú v posledných mesiacoch prísnejším opatreniam. Kvôli hrozbe SARS, pracujú policajti s aziatmi s ochrannými rúškami a dezinfekčnými prípravkami. Podľa Štinára zatiaľ žiadneho nelegálneho migranta chorého na SARS na Slovensku nezadržali. Tohto roku sa našli na území kraja už štyri mŕtve telá, ktoré na našom území zomreli po nelegálnom prekročení hranice. Migrujúce skupiny nechali dehydrovaných, vyhladovaných a chorých krajanov napospas osudu v lese. Nebolo preukázané, že by im na druhý svet niekto pomohol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.