Michalovi Bosákovi, ale pred niekoľkými dňami zrekonštruovaná budova priniesla ocenenie aj architektom a realizátorom stavebných úprav. Stalo sa tak v Bruseli, kde architekti spločnosti A-typ Architektonický ateliér, s. r. o. Prešov získali prestížne ocenenie Europa Nostra Awards 2002, teda uznanie za zachovanie kultúrnej pamiatky. Medailu a diplom prevzali z rúk výkonného prezidenta komisie Europa Nostra Otta von der Gablentza, členky Európskej komisie Viviene Reding a šéfa poroty Wynforda Evansa. Pri slávnostnom akte nechýbal ani belgický princ Lorenz. V súťaži sa prezentovalo 300 projektov z celej Európy a len 32 z nich porota ocenila. Medzi nimi aj dva zo Slovenska a jednu z cien získali Prešovčania.
Mimochodom, spoločníkov spomínaného ateliéru aj realizátorov rekonštrukcie z firmy A-tis, a.s. Prešov prihlásila do súťaže pracovníčka Krajského pamiatkového ústavu (KPÚ) v Prešove Darina Petranská. Napokon, počas desiatich rokov, kedy sa tvorili zámery, štúdie, projekty a rokovania s užívateľmi objektu aj samotná realizácia, úzko spolupracovali s pamiatkármi. "Teší nás, že pôvodný účel objektu bol zachovaný. Napriek tomu, že roky slúžil elektrárňam, čomu zodpovedal aj stav budovy, zachovali sa niektoré vzácne detaily. Pri rekonštrukcii si však vyžadovali citlivý prístup, niekedy až krkolomné kúsky pri špecifických reštaurátorských prácach, atypických obkladačkách, či intarzii stien. Pritom v interiéri sa uplatnili už aj moderné prvky," uviedla riaditeľka KPÚ Mária Poláková.
Pripomíname, že s prvými úvahami o obnove sa začalo ešte v roku 1992, keď sa majiteľom budovy stala Investičná rozvojová banka. Potom nastal útlm. Až v roku 1995 sa začal tvoriť projekt a v roku 1997 začali realizačné práce, ktoré boli definitívne ukončené vlani. V súčasnosti sídli v časti objektu Národná banka Slovenska a OTP banka. Investičné náklady na obnovu zhltli okolo 90 miliónov korún a mimo už spomínaných spoločností sa na stavebných prácach podieľalo ešte okolo 30 menších firiem. "V projekte sa vyskytlo veľa jedinečných faktorov a tomu sme prispôsobili aj prístup k rekonštrukcii. Vari najzložitejšie bolo zakomponovanie zložitých technických zariadení, aké sa v súčasnosti v bankovníctve používajú, do historických interiérov," pripomenul konateľ A-typu Rudolf Bicek. Na okraj získanej medaily dodal, že ide predovšetkým o morálne ocenenie, ale ako v Bruseli pochopil, Európu nezaujímajú nové veci, oveľa viac ich zaujíma kultúra, história a tradície jednotlivých národov. Medailu plánujú umiestniť na objekt a jej odhaľovania by sa mali v septembri zúčastniť aj zástupcovia Európskej komisie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.