verejnej správy Viktor Nižňanský predložil do vlády návrh projektu decentralizácie verejnej správy, podľa ktorého by tieto úrady mali zaniknúť. Súvisí to s prechodom kompetencií zo štátnej správy na obce, ktoré pre ich výkon zriadili spomínané SOÚ. V novom návrhu by tieto kompetencie už nemala vykonávať každá obec, ale len ich určitý okruh. V návrhu sa uvažuje asi o 160 takýchto obcí na Slovensku, ktoré by na spôsob bývalých strediskových obcí zastrešovali okolité obce.
Nie všetci zástupcovia samosprávy vítajú takéto zmeny v reforme verejnej správy.
"Nie som nejako nadšený z toho, že by sa spoločné obecné úrady mali rušiť a určovať obce, ktoré budú vykonávať tieto kompetencie pre určitý okruh obcí," povedal nám predseda Združenia obcí a miest vranovského regiónu a starosta obce Dlhé Klčovo Andrej Kulik. Nová koncepcia reformy verejnej správy navrhuje, aby sa obce združovali na základe zákona o obecnom zriadení a strešná obec by vykonávala prenesené kompetencie pre ostatné v združení už na základe právnej subjektivity, ktorú terajšie SOÚ nemajú.
"Ja osobne by som to bral tak, že by stavebné úrady mali zostať na každej obcí, čím sa približuje správa veci verejných k občanovi," vyjadril sa k problematike A. Kulik a dodal: "Teraz sa ide na to, že by sa obce mali spájať. Ale nie na základe nariadenia vlády. Chcú to urobiť takou formou, že ak obec nebude mať dostatok finančných prostriedkov na výkon prenesených kompetencií, tak toto nás donúti spájať sa." Jedným z argumentov nového návrhu koncepcie reformy verejnej správy je, že veľa obcí je maličkých a preto je neúnosné, aby vykonávali všetky prenesené kompetencie hoci aj prostredníctvom SOÚ. Ide predovšetkým o obce do 500 obyvateľov. A takýchto je aj v Prešovskom kraji veľa.
Zákonite vzniká otázka, či so spájaním obcí sa ráta len pri výkone prenesených kompetencií alebo tento návrh bude mať ďalekosiahlejšie dôsledky. "Keď sa obce spoja a vytvorí sa spoločný úrad, ktorý bude zabezpečovať správu združených obcí, tak starostovia v ostatných obciach budú len takou figúrkou a dosť. Lebo občan za každým rozhodnutím bude musieť ísť do susednej obce, kde bude spoločný úrad," nazdáva sa A. Kulik. Ten zatiaľ nevie, či sa ráta aj so zrušením funkcií starostov v združených obciach, ktoré sa potom pridružia k strediskovej obci: "Keď bol v bývalých strediskových obciach poslanecký zbor volený zo všetkých združených obcí, vždy ich bolo najviac zo strediskovej obce a aj teraz ich bude najviac z obce, v ktorej bude sídlo spoločného úradu a pri toku finančných prostriedkov aký je, vždy najprv pôjdu pre strediskovú obec." Pri takomto vývoji A. Kulik nevidí perspektívu pre pridružené obce. Pre skupinu zástupcov samosprávy, ktorej reprezentantom je A. Kulik, vyznieva priaznivo informácia, že tento návrh bol z rokovania vlády stiahnutý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.