primátor Prešova Milan Benč hodil do urny svoj hlas už v piatok, o 19.15 hodine. Pol hodinku predtým sa, práve kvôli referendu, vrátil zo služobnej cesty z Maďarska. Spolu s vedúcou odboru kultúry Máriou Putnockou a poslankyňou Katarínou Ďurčanskou zastupovali Prešov na oslavách 250. výročia. V Maďarsku sa zúčastnili viacerých aktivít - krstu knihy, vernisáže výstavy Usídľovanie tirpákov či slávnostného programu na Kossuthovom námestí.
Referendum si však primátor Benč nenechal ujsť. "Verím, že účasť v meste dosiahne 60 percent," uviedol primátor, ktorý dôveroval obyvateľom nielen Prešova, že prídu a euroreferendum bude platné a úspešné. Očakáva od neho viacero impulzov práve pre regionálny rozvoj. Podotkol, že skúsenosti so západnými štátmi, členmi Európskej únie, mal už za socializmu, keď pôsobil ako projektant v Alžírsku. Pri referende preto neváhal, a jednoznačne vyznačil odpoveď "áno".
Milan Benč odovzdal svoj hlas spolu s manželkou, dcérou a jej priateľom (syn Vladimír na "rodinnej prechádzke" tentokrát chýbal) v okrsku na ZŠ Mukačevskej. Mimochodom, okrsky boli v meste pomenené, presnejšie zlúčené, na ostatných troch volebných hlasovaniach sme sa s Benčovcami stretávali vždy v okrsku na ZŠ Mirka Nešpora.
Župana Petra Chudíkac sme pri hlasovaní zastihli v sobotu v Sabinove. Boli sme zvedaví najmä na dôsledky integrácie do európskych štruktúr z pohľadu regiónu.
Podľa Chudíkových slov budú začiatky ťažké, tak ako sú ťažké akékoľvek začiatky. No opiera sa o skúsenosti iných krajín, že v priebehu niekoľkých rokoch začala ekonomika rásť a výrazne sa zvýšila životná úroveň. "V prvom rade sa musíme pripraviť na vstup do únie, musí byť prijatý národný rozvojový plán, ktorý musí byť schválený v Bruseli. Musia sa dokončiť sektorové operačné programy," povedal P. Chudík na margo ďalších krokov, z ktorých nevynechal ani dokončenie a prijatie programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja Prešovského samosprávneho kraja. "A samozrejme treba maximálne využiť do mája 2004 predvstupové a po tom kohézne a štrukturálne fondy."
Opýtali sme sa ho, či ako predseda vyššieho územného celku môže dne skonštatovať, že prešovský VÚC je na EÚ pripravený. Podľa jeho slov je potrebné dotiahnuť po referende spomínané úlohy (ako národný rozvojový plán) na centrálnej úrovni. "Urobím všetko pre to, aby som v máji 2004 mohol povedať, že Prešovský kraj je pripravený na vstup do Európskej únie. Myslím si, že aj načasovanie otvorenia kancelárie, nášho zastúpenia v Bruseli na 22. mája svedčí o tom, že sa na túto vec vážne pripravujeme." Mimochodom, PSK bude v Bruseli v poradí 172. regiónom Európy so zastúpením. Sídliť bude v budove Akakdémie belgických bánk a Prešovčania ho získali za symbolický prenájom 1 euro.
Ďalším krokom je podľa Chudíka založenie krajskej rozvojovej agentúry, "nie v tom ponímaní, ako je teraz, ale agentúry, ktorá bude slúžiť pre podnikateľov, pre starostov a bude informovať, ako sa pripraviť na tento vstup, na príjem z fondov, prípravu projektov". Očakáva, že na tento účel vyčlení VÚC ešte tohto roku zhruba milión korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.