východniari a tí plánujú urobiť živé zátarasy na hraniciach s Poľskom, teda vo Vyšnom Komárniku a s Maďarskom v Milhosti.
"Pôvodne sme uvažovali o niekoľkých desiatkach účastníkov, ale nečakane nás podporili členské základne a doteraz sa nahlásilo okolo 700 ľudí z východu Slovenska. Hranice zablokujeme zátarasami, aby neboli priechodné ani z jednej strany a zábranou ľudí zhruba do dĺžky 30 až 40 metrov," uviedol včera na stretnutí s novinármi člen predsedníctva OZ KOVO pre Prešovský kraj Jozef Balica (na obr.). Ústredným heslom protestu bude slogan Európu áno - chudobu nie. Kovákov podľa Balicu podporili aj ďalšie odborové zväzy ako sú lekári, zdravotníci, stavbári, železničiari, baníci, poľnohospodári a ďalší, vrátane nepriamej podpory zo strany dôchodcov a širokej verejnosti. Zdôraznil, že neočakávajú agresívne prejavy. "Splnili sme si oznamovaciu povinnosť voči polícii, colníkom, dopravnému inšpektorátu aj voči obciam. Nebudeme vyvolávať konflikty," dodal na okraj faktu, že protest zorganizovali v súlade s Ústavou SR.
Dôvodom protestu je podľa jeho slov ekonomicko-sociálny aspekt. "Požadujeme a budeme to aj prezentovať, aby životná úroveň deklarovaná v predvolebných sľuboch všetkých politických strán bola naplnená aj v praxi a aby nedochádzalo k prepadu, ale rastu životnej úrovne." Medzi konkrétne požiadavky zaradil zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 60 percent priemernej mzdy, čo je 8 100 korún, valorizáciu dôchodkov a prídavkov na deti o 10 percent a zvýšiť životné minimá a podpory v nezamestnanosti o výšku inflácie. "Odmietame argumenty typu, že zvyšovanie príjmov by spustilo infláciu. Máme informácie o skúsenostiach z Maďarska, kde sa minimálne mzdy zvýšili dvojnásobne a nespôsobilo to infláciu. Podobne, kolegovia zo Slovinska nám potvrdili, že išli hore so mzdami, nespôsobilo to hospodársky kolaps a z prístupových krajín do EÚ majú najvyššiu životnú úroveň. Štatistiky potvrdzujú, že reálne mzdy u nás v porovnaní s rokom 1989 vykazujú deficit 16 percent, pritom hrubý domáci produkt už je na úrovni roku 1989."
Pripomenul, že prepad reálnych aj nominálnych miezd na východe Slovenska je citeľný. Pre porovnanie uviedol, že priemerná mzda v SR je 13 500 korún, ale v Prešovskom kraji len 10 800. Pri súčasnom trende zvyšujúcich sa nákladov na život trojtisícový prepad cíti každá rodina. Kým Bratislavský kraj eviduje priemernú mzdu 17 650 korún, v Prešovskom kraji si pracujúci zarobia o 6 850 korún menej. Napríklad v Bratislave 4 sa vykazuje priemerná mzda 19 654 korún, ale v Bardejove len 8 627, teda o 11-tisíc korún menej. "Rastie chudoba a to by nemalo byť ambíciou žiadnej vlády," zdôraznil.
V súvislosti s ohlásenou blokáciu hraničných priechodov prijali na slovensko-poľskom hraničnom priechode Vyšný Komárnik - Barwinek potrebné opatrenia. Okrem posilnených zmien na uvedenom priechode teoreticky vyriešili aj prípadné problémy s nákladnou dopravou, v rámci ktorej prejde priechodom na vstupe i na výstupe denne v priemere asi 500 kamiónov.
"Zároveň vyzývame vodičov osobnej dopravy, aby v prípade nevyhnutnej potreby cestovať do Poľska, využili menší priechod Becherov v Bardejovskom okrese," uviedol včera colný inšpektor Ján Artim z pobočky Colného úradu vo Vyšnom Komárniku.
Podľa J. Artima od rána vybavia posilnené zmeny nákladnú dopravu v čo najväčšom množstve. Budú sa snažiť vyprázdniť dostatočné odstavné plochy pre 50 áut na vstupe a ďalších 50 na výstupe a na ne presunúť prichádzajúce kamióny. Colne vybavenú nákladnú dopravu počas blokácie neskôr posunú na príjazdové cesty. Na protestnú akciu odborárov sa spoločne pripravili vo Vyšnom Komárniku nielen tamojší colníci, ale aj príslušníci oddelenia hraničnej kontroly, poľská colná stráž a poľskí colníci.
Autor: Anna KOŠUTHOVÁ & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.