kúpila skrachovanú akciovú spoločnosť Tatraľan, kedysi jedného z najväčších zamestnávateľov v okrese Kežmarok. Dôvodom na hromadné prepúšťanie je podľa ekonomickej riaditeľky Texilanu Magdalény Horskej nízka efektívnosť výroby. "Jednoducho musíme zredukovať výrobný sortiment a vyrábať iba to, čo sa nám oplatí aj pri vyšších nákladoch," podotkla ekonomická riaditeľka. Ako dodala, škrt cez rozpočet urobili firme najmä vyššie ceny energií.
Termín hromadného prepúšťania zatiaľ nebol upresnený. Podľa slov Daniely Bukovinovej z Okresného úradu práce (OÚP) v Kežmarku, zamestnávateľ zatiaľ iba zaslal predbežné písomné vyrozumenie s informáciou o plánovanom hromadnom prepúšťaní. "Presný termín zatiaľ nevieme. Ešte sme nemali spoločné sedenie," vysvetlila pracovníčka OÚP.
M. Horská však tvrdí, že zo stodesať ľudí nemusí byť prepustený celý počet. Záleží na tom, či sa vedeniu firmy podarí definitívne zabezpečiť plánovaný kontrakt alebo nie. Faktom však je, že odkedy Texilan prevzal fabriku, prepúšťal už niekoľkokrát. Naposledy ohlásené hromadné prepúštanie v decembri minulého roka sa týkalo približne 40 ľudí.
Odborári tento krok očakávali. Predseda závodnej odborovej organizácie (ZOO) Milan Dorušinec si myslí, že fabrika to s uplatnením svojich výrobkov na trhu naozaj nemá ľahké. "Znižovanie stavov zamestnancov chápeme. Pri dnešnej konkurencii na trhu musíme začať vyrábať efektívne. Inak padneme všetci. Doterajšie kroky nového majiteľa vnímame pozitívne. Vidíme, že chce výrobu v Kežmarku udržať. Pokiaľ ide o odstupné, neviem presne ako prešla v parlamente novela Zákonníka práce, ale tí, ktorí odídu, dostanú pravdepodobne iba dvojmesačné odstupné. Pri zostavovaní zoznamov prepustených budeme prihliadať aj na sociálnu situáciu v rodinách. Tým však nechcem povedať, že keď bude mať niekto dva roky do dôchodku, tak ho tu budeme držať," dodal šéf odborov.
Texilan pokračuje v podstate tam, kde Tatraľan, bývalá pýcha mesta skončil. Výrobný program tvoria produkty pre domácnosť, ako sú utierky alebo obrusy. V posledných rokoch sa výroba zameriavala aj na produkciu "maskáčoviny" a geotextílií. Ich výroba však v zimných mesiacoch klesá na minimum.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.