rozbúrilo hladinu verejnej mienky v okrese Svidník. Vláda totiž schválila za sídlo obvodného úradu mesto Stropkov aj pre územie okresu Svidník.
To vyvolalo veľký údiv, pretože Okresný úrad vo Svidníku je úradom II. stupňa, keďže okres má okolo 33,5 tisíca obyvateľov, 68 obcí a rozlohu 550 kilometrov štvorcových. Oproti tomu OÚ v Stropkove je úradom III. Stupňa a okres má niečo vyše 21-tisíc obyvateľov, 43 obcí a rozlohu 381 kilometrov štvorcových. "To má väčší ísť pod menšieho?" ozývalo sa minulý týždeň aj na stretnutí zástupcov politických strán a hnutí pôsobiacich v okrese Svidník.
Argumentom o lepšom materiálnom vybavení a disponovaní vlastnými objektmi pre jednotlivé zložky špecializovanej štátnej správy operujú aj zástupcovia miestnej samosprávy vo svojej protestnej petičnej akcii, ktorú rozšírili aj na občanov okresu.
Podobné argumenty zaznievajú aj z vyhlásenia poslancov mestského zastupiteľstva (MsZ) vo Svidníku, ktorých mimoriadne zasadnutie zvolal vo štvrtok primátor mesta Michal Bartko. V ňom uvádzajú, že Svidník je prirodzeným geografickým centrom celého územia pod Duklou. Pred siedmimi rokmi sa občania Giraltoviec a spádových obcí rozhodovali o pričlenení sa k okresu Stropkov alebo Svidník. "Ich rozhodnutie pre Svidník bolo jednoznačné a na tom trvajú aj dnes," uvádza sa vo vyhlásení a ďalej sa v ňom píše: "V prípade zriadenia Obvodného úradu v Stropkove a nie vo Svidníku sú občania Giraltoviec a okolitých obcí odhodlaní pričleniť sa k obvodu Bardejov. Podobne uvažujú aj občania z regiónu Svidník hraničiaci s obvodom Bardejov".
Svidnícki poslanci vo svojom vyhlásení vyjadrujú aj prekvapenie, že zo všetkých bývalých 38 okresov pred rokom 1996 má dôjsť k zmene sídla obvodného úradu jedine vo Svidníku: "Transparentne sa preukázalo, že nejde o vecne argumentačnú koncepciu usporiadania miestnej štátnej správy, o princíp, ale o silný politický lobing, ktorý nemôže mať miesto v demokratickej spoločnosti!!!"
Poslanci mesta Svidník na základe argumentov protestujú proti rozhodnutiu vlády o určení sídla obvodu v Stropkove a upozorňujú, že "naši občania prijali rozhodnutie vlády o zmene sídla obvodu s veľkým znepokojením a sú odhodlaní v prípade neakceptovania našej požiadavky pristúpiť aj k razantnejším krokom protestu". S týmto vyhlásením svidníckych poslancov odcestoval včera primátor mesta Michal Bartko spolu s predsedami poslaneckých klubov MsZ Mariánom Bajom a Jánom Holodňákom do Bratislavy a odovzdali ho prezidentovi, Úradu vlády a všetkým poslaneckým klubom Národnej rady SR.
Naopak, rozhodnutie vlády SR vítajú Stropkovčania, čo dokumentuje aj vyhlásenie zástupcov politických strán okresu Stropkov k schválenej koncepcii usporiadania miestnej štátnej správy. Zdôrazňujú v ňom, že mesto Stropkov má najvýhodnejšiu polohu vo vzťahu k uvažovanému novému administratívnemu celku. "V prospech umiestnenia sídla obvodného úradu v našom meste hovorí aj historické hľadisko a to, že mesto Stropkov bolo do roku 1960 okresným mestom a aj dávna história dokumentuje, že terajšie okresné mestá ako Vranov, Stropkov, Bardejov, ale aj Stará Ľubovňa sú od seba vzdialené približne v rovnakých vzdialenostiach. Vláda svojím rozhodnutím čiastočne napravuje historickú krivdu voči mestu a okresu Stropkov, ktorá bola spôsobená znížením jeho rozvoja, ale aj spoločenského významu po roku 1968," uvádza sa vo vyhlásení zástupcov politických strán okresu Stropkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.