gréckokatolíkov v Českej republike. Slávnostný akt sa odohrá v pražskej Katedrále sv. Klimenta. Hlavným svätiteľom bude pomocný biskup mukačevský Mons. Djura Džudžar, spolusvätiteľmi prešovský eparcha Mons. ThDr. Ján Babjak a košický exarcha Mons. Milan Chautur CSsR. Na stoličke exarchu vystrieda biskup Hučko osemdesiatročného Ivana Ljavinca.
Deväť tichých demonštrácií gréckokatolíkov väčšinou ukrajinského pôvodu prebehlo v súvislosti s rozhodnutím Vatikánu o menovaní Ladislava Hučka za českého exarchu. Posledná sa odohrala pred veľvyslanectvom Vatikánu v nedeľu. "V Českej republike sa od každého vysoko postaveného politického funkcionára požaduje lustrácia z obdobia 1948-1989. Veriaci gréckokatolíci sa toho dožadovali aj v tomto prípade pre svoju cirkev. Majú vážne obavy, že v Českej republike tento citlivý bod bude neskôr škandalizovaný k zneváženiu morálneho kreditu ich cirkvi," informovala nás o demonštrácii Kristina Jojko-Kaminská zo Združenia Ukrajiniek (ZU) v ČR.
Demonštrácie ukrajinských gréckokatolíkov v Prahe nepokladá za protest, ale vníma ako prosbu generálny vikár gréckokatolíckeho biskupstva v Prešove Vladimír Skyba. "Okrem päť- až šesťtisíc gréckokatolíkov, ktorí žijú v Prahe, je tam aj plno Ukrajincov. V rámci Ľvovského arcibiskupstva môžu mať aj oni svoj exarchát. O ich tradície a ľudí sa teda môže starať ich vlastný exarcha. Tie demonštrácie, ktoré sú skôr prosbou o exarchu, nie sú nič vážne," vysvetlil. Záleží len od snahy pražských Ukrajincov a vôle Vatikánu, či sa tak stane. Vymenovanie exarchu Hučka je podľa V. Skybu záležitosťou Čechov. "Zvláštna cirkevná jurisdikcia pre Ukrajincov sa bude riešiť v budúcnosti."
Podľa prešovského generálneho vikára je lustrácia Ladislava Hučka pravdepodobne bezpredmetná. "Poznám jeho rodinu veľmi dôverne. Roky som bol ako prešovský farár spovedníkom jeho mamky. Sú to veľmi seriózni ľudia."
Dôstojný pán Ladislav Hučko sa narodil 16. februára 1948 v rodine prešovského gréckokatolíckeho kňaza. V šesťdesiatych rokoch tajne vstúpil do laického hnutia katolíckej cirkvi Fokolare. Ide o hnutie orientované na žitie Božieho slova. "Počas svojich aktivít bol zodpovedný za mužskú vetvu hnutia Fokolare," informoval nás o živote budúceho exarchu Hučka vikár Skyba.
V rokoch 1971 až 1989 sa venoval štúdiám a vedeckej práci v technickej oblasti. Teologické štúdiá začal v roku 1989. O rok neskôr pracoval ako redaktor Katolíckych novín. V roku 1990 až 1991 pôsobil ako výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska. V roku 1992 bol hnutím Fokolare vyslaný do Ríma na štúdiá teológie v Lateránskej pápežskej univerzite. Kňazskú vysviacku prijal v roku 1996. Štúdiá v roku 2000 ukončil doktorátom. Za katolíckeho biskupa bizantského obradu bol pápežom Jánom Pavlom II. menovaný 24. apríla tohto roku.
Zo strany ukrajinských gréckokatolíkov demonštrujúcich v Prahe sa nám nepodarilo zistiť, prečo vlastne lustráciu L. Hučka žiadajú. Je však pravdepodobné, že im nejde o človeka, ktorý bude exarchom. Jeden z plagátov totiž hovorí o tom, aby lustrovali P. Hučka. Meno Ladislav Hučko so zaradením dôverník sme našli v internetovom vydaní Cibulkových zoznamov ŠtB.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.