ustanovení. V prípade úmyselného poškodzovania lesného a pôdneho fondu, ako aj neoprávneného užívania, alebo predpisov o hospodárení je oprávnený uložiť pokuty od 500-tisíc až do výšky 1 milióna korún. Osobitným druhom riešenia je priestupkové konanie a sankcia za spáchanie priestupku sa pohybuje od 5 do 20-tisíc korún.
Keď sme pred dvoma rokmi skúmali situáciu, o priestupky nebola núdza. Pripomíname, že odbor PPaLH vtedy riešil 5 prípadov nepovoleného výrubu stromov, pričom uložil pokutu za 27 500 korún a vlastníkom, alebo užívateľom lesov uložil pokuty za 50 320 korún. V dvoch prípadoch išlo dokonca o skladovanie neoznačeného dreva bez preukázania jeho pôvodu. Išlo o pílu v Bertotovciach a v druhom prípade o pílu vo Víťazi.
Zaujímalo nás preto, aké priestupky riešili vlani a oslovili sme vedúceho odboru PPaLH na OÚ v Prešove Stanislava Leláka. "V roku 2002 sme v priestupkovom konaní riešili 8 prípadov s uložením pokút v hodnote 10 800 korún. V troch prípadoch išlo o nepovolený vjazd motorového vozidla do lesa a v ďalšom o narušenie lesného pôdneho krytu. V ostatných za nepovolený výrub stromov v celkovom množstve 18,45 metra kubického," konštatoval.
Na našu otázku, čo myslí pod narušením pôdneho krytu, nám vysvetlil, že ide napríklad o svojvoľnú stavbu príjazdovej cesty ku chate v Demjate. V takom prípade má totiž záujemca povinnosť požiadať PPaLH o povolenie. V minulosti si podobne svojvoľne brali ľudia kameň na stavbu plotov, či základov k chatám, prípadne hlinu v Červenici, ale tento stav neskôr zlegalizovali. Fyzickým a právnickým osobám za porušovanie predpisov v lesnom hospodárskom pláne naparili pokuty za 27-tisíc korún.
Lelák tiež zdôraznil, že priestupky účinne napomáha riešiť novela Trestného zákona najmä pri nepovolenom výrube stromov v lesoch, kde dotyčné osoby nemajú vlastnícke ani užívateľské práva. Ide o dlhodobý problém v lokalitách s vysokou koncentráciou rómskeho obyvateľstva a ani prijaté opatrenia situáciu príliš nezmenili.
Poznamenávame, že napríklad obec Svinia svojho času pre osadu zabezpečila prídel dreva na zimu a rodiny za svoju objednávku platili zo sociálnych dávok. Toto opatrenie sa však neosvedčilo. Ako konštatoval Lelák, čoskoro začali so zásobou dreva obchodovať, a keď sa minulo, vrátili sa k starým praktikám vyrubovania. "Evidujeme 24 priestupkov, ktoré sme postúpili Okresnej prokuratúre v Prešove. Tá posúdila, že ich konanie naplnilo zákonné znaky trestného činu krádeže a vec doriešili orgány činné v trestnom konaní," uviedol v tej súvislosti a konkretizoval, že ide najmä o lokality v obciach, ako je Svinia, Chminianske Jakubovany, Kojatice, Mirkovce, Lemešany, Drienov, ale aj Záhradné.
V okrese Prešov v súčasnosti pôsobí 52 lesných strážcov. Nemôžu mať však oči všade, preto odbor PPaLH všetky podnety od občanov a oznámenia dôkladne preveruje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.