uchádzala o post starostu tejto obce. Výsledky starostovských volieb v Nálepkove boli tesné: víťaz Dušan Daniel získal 427 hlasov, ďalší kandidát Dušan Slivka 407 hlasov a Emília Štrauchová 383 hlasov.
"Sťažujem sa a napádam priebeh volieb vo volebnom obvode obce Nálepkovo. Moju sťažnosť podporujú aj občania obce Nálepkovo, a to petíciou na vyhlásenie nových volieb, v počte 109 občanov, čo predstavuje viac ako 10 percent oprávnených voličov," uvádza E. Štrauchová v sťažnosti adresovanej Ústavnému súdu SR. Tvrdí, že v Nálepkove bol porušený zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí, a to tým, že pracovník obecnej polície počas volebného moratória v dňoch konania volieb rozdával lístky s názvom Vyhlásenie kandidatúry, kde boli uvedené mená kandidátov a vopred zakrúžkovaný jeden z nich - Dušan Daniel. "Mám za to, že pracovník obecnej polície konal na základe podnetu môjho protikandidáta D. Daniela. Týmto konaním získal môj protikandidát výhodnejšiu pozíciu pre úspech vo voľbách starostu," píše E. Štrauchová vo svojej sťažnosti.
Ako ďalšie porušenie volebného moratória uvádza publikovanie článku s názvom Krompašským Rómom rozdávali lístky s číslami kandidátov, ktorý bol uverejnený v Spišskom denníku KORZÁR v sobotu 7. decembra 2002. V článku sa uvádza, že pred volebnou miestnosťou v priestoroch obecného úradu v Nálepkove stoja rodinní príslušníci jednej kandidátky na starostu a ovplyvňujú ľudí, aby volili práve ju. "Toto tvrdenie autora článku sa nezakladá na pravde a podstatným spôsobom mohlo ovplyvniť rozhodovanie občanov nepodporiť moju kandidatúru," dodáva E. Štrauchová. Na základe týchto skutočností žiada ÚS SR, aby voľby starostu v Nálepkove vyhlásil za neplatné.
Starosta Dušan Daniel považuje sťažnosť za neopodstatnenú. Na margo rozdávania lístkov so zakrúžkovaným číslom zo strany obecného policajta dodáva: "Toto tvrdenia je nepravdivé a považujem ho za účelovo vykonštruované. Pracovník obecnej polície bol počas volieb v službe a ako vodič služobného motorového vozidla k dispozícii okrskovej volebnej komisii pre hlasovanie mimo volebnej miestnosti, pre tých ktorí zo závažných dôvodov vo volebnej miestnosti voliť nemohli. Nebol nikým poverený rozdávať volebné lístky a nemal k nim ani prístup. Článok uverejnený v Spišskom denníku KORZÁR sa podľa vyjadrenia členov volebnej komisie a občanov obce zakladá na pravde. Je vecou novinára, čo v novinách uverejní, ja som žiadny podnet na uverejnenie článku nedal," zdôrazňuje D. Daniel.
Sudca Ústavného súdu prerokoval sťažnosť E. Štrauchovej. Časť sťažnosti, v ktorej žiada vyhlásenie nových volieb, zamietol. Druhú časť, v ktorej namieta nezákonnosť volieb, prijal na ďalšie konanie. Čo tento právnický termín znamená? "Sudca spravodajca zistil, že sťažnosť spĺňa náležitosti sťažnosti a prijal ju na ďalšie konanie. V súčasnosti sa zbierajú ďalšie údaje a informácie potrebné pre rokovanie pléna Ústavného súdu, ktoré vynesie rozhodnutie," uviedol pre Spišský denník KORZÁR Štefan Németh z Ústavného súdu v Košiciach. Termín rokovania pléna zatiaľ nie je známy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.