momentálne prebieha v troch európskych štátoch Slovensko, Česko, Maďarsko - a jeho zastrešovateľom je kanadská agentúra zameraná na rozvoj medzinárodných vzťahov. Cieľom projektu je dosiahnuť zlepšenie vzťahov medzi políciou a miestnou minoritou. Uplynulé tri dni v Spišskej Novej Vsi sa policajti, zamestnanci miestnej samosprávy, verejnej správy a predstavitelia rómskej komunity formou workshopu učili, ako predísť plným policajným zápisniciam s trestnými činmi, aktérmi ktorých sú práve miestni Rómovia. Lektormi boli dvaja príslušníci Kanadskej kráľovskej jazdnej polície z Ottawy. Spišský denník KORZÁR prináša rozhovor s jedným z nich - Gordonom Grégoireom (na snímke).
Čo predchádzalo tomu, že ste s týmto projektom prišli do východnej Európy až z ďalekej Kanady?
"Slovensko stojí pred vstupom do Európskej únie a práve jedna z požiadaviek je v tomto prípade zlepšenie vzťahov s národnostnými menšinami. Celý projekt bol vo východnej Európe odštartovaný v apríli minulého roku. Začalo sa to stretnutím predstaviteľov ministerstiev vnútra, policajných prezídií, mimovládnych organizácií a zástupcov Rómov. Úlohou bolo v každej z troch krajín vybrať jedno mesto, kde by sa konal tento workshop. Podmienkou bolo zastúpenie rómskou menšinou a taktiež, aby predstavitelia mesta boli progresívne mysliaci ľudia. Vo vašom prípade padla voľba na Spišskú Novú Ves."
Vidíte podobnosť medzi prácou vašich a slovenských policajtov?
"Problém ako konať či zaobchádzať s menšinami nie je typický iba pre Slovensko. V Kanade žije asi 60 percent majoritného obyvateľstva a ďalších štyridsať percent tvoria rôzne národnostné menšiny, prevládajú hlavne Ázijci. Každá z komunít má svoje špecifiká, uznáva iné hodnoty. Je pravda, že sme zemepisne veľmi vzdialené krajiny, ale čím dlhšie som však v Európe, zisťujem, že máme podobné problémy. Aj u nás žijú rôzne komunity s rôznymi názormi a s rôznym rebríčkom hodnôt. Znamená to, že u nás tiež prevláda podobná škála kriminálnych činov ako u vás. Ide napríklad o veľké aj malé krádeže, porušenie zákonov pod vplyvom alkoholu, graffiti... To, čo zažívate vy, respektíve vaši policajti, poznáme z vlastných skúseností."
Čo konkrétne ste učili účastníkov workshopu?
"Celý projekt má názov Konzultačný proces s komunitou. Vychádzame z myšlienky, že veľa problémov, ktoré končia na polícii, nie je iba záležitosťou jednotlivca, ale celej komunity v danom meste. Účastníkom workshopu sme ukázali, ako použiť model spolupráce jednotlivých zástupcov z rôznych oblastí pri riešení daných problémov."
Aké výsledky ste zaznamenali u vás s týmto projektom?
"Tento model je rámci našej polície v praxi už 13 rokov. S určitosťou môžem povedať, že sa znížila u nás kriminalita a naopak, zvýšila sa spokojnosť ľudí, ktorí žijú v jednotlivých mestách. Použitie spomínaného modelu, a to spolupráca polície s miestnou komunitou, znamená hlavne prevenciu trestných činov, a to sa nedá presne vyčísliť. Priznávam, že to nie je kúzelné riešenie. Podstata však je, že zainteresovaní ľudia sa zídu a vymieňajú si skúsenosti a spoločnými silami hľadajú riešenie spoločných problémov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.